Vizesiz Gidilebilen Ülkeler?

Yurtdışı seyahatine çıkmak isteyen kişilerin en büyük engellerden biri vize konusu. Fakat ülkeler kendi aralarında yaptıkları anlaşmalarla vize turistler için vize istemeyebiliyor. Bununla birlikte bazı ülkeler ise giriş yaptıktan sonra vize verebiliyor.

Vize almak gerçekten can sıkıcı ve yorucu bir olay. Bir suru matbu evrak hem maddi hem manevi kayıp. Zaman kaybını hiç saymıyorum bile.  Dünyanın en pahalı pasaportunu kullanıp bir de vize için masraf yapmak yurtdışı çıkışlarını baltalayıp duruyor.

En son Ukrayna ile yaptigimiz anlasma ile birlikte Türk vatandaslarinin vizesiz gidebilecegi 7o küsur ülke mevcuttur.

Antigua -Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Rusya, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Vatikan, Katar, Kamerun, Yemen, Ukrayna.

Sınır Kapılarında Vize Alınabilen Ülkeler
Azerbaycan, B.A.E. , Bahreyn, Bangladeş, Bhutan, Burkina Faso, Burundi, Cape Verde, Cibuti, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan, Endonezya, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya, Katar, Kenya, Komor Adaları, Kuveyt, Madagaskar, Mali, Mısır, Mozambik, Nepal, Ruanda, Samoa, Sri Lanka, Sudan, Şeyseller, Tacikistan, Tanzanya, Togo, Tonga, Uganda, Ukrayna, Umman, Zambiya, Zimbabwe.

One thought on “Vizesiz Gidilebilen Ülkeler?”
Sizin Yorumunuz