The Ocean Dome: En Büyük Yapay Plaj

Bir şehirde yaşamak için en mühim şey nedir diye sorarsanız, düşünmeden deniz derim ben. Hakikaten denizsiz bir şehir düşünemiyorum. Göl falan da değil deniz olmalı, sınırı en azından bulunduğunuz şehirde olmamalı ki suya baktığınızda ruhen uzaklaşabilesiniz. Manzarası, martısı, sesi, dalgası, kumsalı vs her şeyi ayrı bir güzellik. Her şehir coğrafi olarak bu özelliğe sahip olmadığından insanoğlu bulunduğu yere yapay plajlar yapabilmekte. İş bu yapay plajların en büyüğü hangisi diye merak ederseniz cevabi Japonya’daki The Ocean Dome.

The Ocean Dome 100 metre genişliğinde ve 300 metre uzunluktadır. Dünyanın en büyük yapay plajı unvanını ise Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek resmileştirmiş. Japonya genel olarak aşırı bir sıcaklığa sahip olmadığından bu yapay plajda su sıcaklığı 30 derecedir.

the ocean dome

Aslında The Ocean Dome plaj seklinde bir avm olarak düşünülebilir. İçerisinde envai çeşit alışveriş alanları, oteller, çocuk eğlence alanları, bir sürü restoran mevcut. Canınız denize girmek istediginde oglen saatlerini tercih ederseniz istakoza donup ultraviyole manyagi olursunuz. Fakat The Ocean Dome devasa büyüklükte bir kompleks olsa da üzeri güneş tam tepedeyken kapatılabiliyor.

Tabii su sıcaklığı sabit 30 derece olduğundan kisin da The Ocean Dome’a gidilip denize girilebiliyor. Yolunuz Japonya’ya düşerse alternatif bir aktivite ilerek değerlendirebilirsiniz.

2 thoughts on “The Ocean Dome: En Büyük Yapay Plaj”
  1. adamlar çok güzel yapmış ama benim dikkatimi yapay yerler çekmiyor. doğaharikası yerler çok hoşuma gidiyor

  2. Üstü kapanıp açılabiliyormuş. Birkaç fotoğrafta gördüm gerçekten çok kalabalık 🙂

Sizin Yorumunuz