Telefon Dolandırıcılığı Haberleri

Gün geçmiyor ki bir telefonla dolandırıcılık haberi duymayalım. Hemen hemen her gün yeni bir telefon ile dolandırıcılık vakası izliyoruz. Öyle ki artık dolandırıcılar küçük büyük herkese olta atar oldu. Daha dün 10 yaşındaki bir çocuk aracılığıyla, bir ailenin on beş bin lirası çalındı.

Eski bir bankacı olarak bu işlerin kolay olmadığını ve tek başına yapılamayacağını düşünmekteyim. Üstelik hemen hemen hergün haberlerde, televizyonlarda, internette bu haberlerin çıkmasına rağmen. Haberi izlerken “ben yemem bu numaraları” diyenler bile bu tuzağa düşmektedirler. Onca uyarıya rağmen hala bir çok insan mağdur durumda.

Mesela birini arıyorlar ve ikna etmeye çalışıyorlar.

Peki bu insanlar telefon numaralarını nereden biliyorlar?
Aradıkları kişilerin hangi bankada, ne kadar parası olduğunu nereden biliyorlar?
Kişinin anasını, babasını, eşinin ismini, nereden biliyorlar?

Bu iş sadece telefon numarası sallayarak, tesadüfen aramayla olacak bir iş değil. Bu iş geniş kapsamlı bir şebeke işi bana göre. Şebeke elemanlarından bir tanesinin bankacı olması gerekmekte. Bankacı, hesabında parası olduğunu bildiği kişileri servis edebilir. Bunun dışında diğer aile bireylerinin bilgilerine de ulaşılabilir olması, bazı kamu görevlilerinin de bu işin içinde olduklarını gösterir. Çünkü arayan insanlar gerçekten bir çok şeyi bilmekteler. İnsanların ben yemem deyip de başlarına geldiklerinde yemelerinin en büyük olasılığı budur. Çünkü telefonla aradığı zaman neredeyse yedi sülalesine kadar, patır patır bütün bilgiler sayılmakta; bu da mağdurun ne oluyor lan deyip, yusuf yusuf olmasına neden olmaktadır.

Özellikle parası olan insanları aradıklarına göre, bazı bilgilerin bir yerlerden ele geçiriliyor olması şart. Bazı haysiyetsiz insanlar üç beş kuruş için kendi vatanının insanını satıyorlar. Böyle namussuz insanlar mevcut maalesef. İşin garip tarafı da sonu gelmiyor. Açıkçası derinlemesine bir operasyon da görmedik şu ana kadar. Polis Teşkilatı bence çok kapsamlı olarak bu işe el atmalı ve bu işlerin kökü kazınmalı.

Öbür taraftan; lütfen evinizde para bırakmayın. Borcunuz varsa borçlu olduğunuz kişilere ödemenizi yapın. Elimizde para tutmayın. Yok paranız var ise ayrı ayrı bankalara bölün. Böylece olası bir durumda hepsini kaybetmektense bir bankadakini kaybetme ihtimaliniz olur. Ayrıca belki başka bir bankadaki görevli durumu fark eder; bir banka olmasındansa beş banka olması, dört banka olması daha mantıklı.

Para transferlerinizi, ödemelerinizi artık internetten yapın. Hangi devirde yaşıyoruz? Alışverişlerinizi her zaman kartınızla yapın. Evinizde ve cebinizde para tutmayın. Ayrı bankalarda olması, sigorta kapsamı anlamında da işinize yarayacaktır. Her banka için ayrı ayrı devlet garantisi var; banka batarsa devlet karşılaması için. Bu anlamda da mantıklı bir hareket olacaktır.

Lütfen artık sizi arayan polis, savcı gibi insanlara kanmayın. Hayır aklıma şey geliyor; bazen yani bu kadar korkup insanları bu paraları verdiğine göre, acaba gerçekten korktukları bir açıkları mı var ki, bu kadar basiretleri bağlanıyor. Kendilerinden emin değil yani bu kadar insan dolandırılması çok garip geliyor bana. Üstelik ne profesörler, neler neler, kimler kimler. ALLAH (c.c.) kimsenin başına vermesin.

Son olarak şöyle bir önlem daha alabilirsiniz. Diyelim ki bankada paranız var. x bankasındaki hesabında bir cep telefonu numarası kayıtlı olsun. Bunun dışında ayrıca kullandığımız ikinci bir telefon hattınız olsun, ikinci hattını her zaman kullan. Bankada kayıtlı olan hattınızı kapalı tutun ve sadece lazım olduğunda, internet şifresi için açın. Eğer böyle bir durumda korkuyorsunuz her zaman kapalı durumda tutup sadece ihtiyacınız olduğu zaman açabilirsiniz. Böylelikle eğer bankacı tarafından servis ediliyorsa, o numaradan size ulaşamayacaklardır. Hiç yoktan iyidir. Benim aklıma böyle bir fikir geldi.

Eğer sizlerin de aklına gelen önlemler varsa insanları uyarmak adına bu yazının altına yazalım lütfen.

*Anlamadığım bir durum daha var. Yolda kaldım desen, kimse çıkartıp 5 lira vermez . (mecazi anlamda söylüyorum, yoksa dilencilerin üzerinden ne kadar paralar çıktığını da görüyoruz) arkadaş bir telefona yüz milyar iki yüz milyar nasıl veriyorsunuz anlamak da güçlük çekiyorum.

15 thoughts on “Telefon Dolandırıcılığı Haberleri”
 1. Telefon dolancıları sayısı arttı hemde o kadar uyarıya rağmen şaşırtıcı.

 2. Birçok kişiyi kötü kandırıyorlar maalesef, biraz bilinçli ve mantıklı hareket edilirse bu oyun anlaşılır.

 3. son zamanlarda büyük artış oldu mantar gibi bitiyorlar o kadar uyarıya rağmen hala böyle haberler duyuyoruz.

 4. son yılların en büyük dolandırıcılık oyunlarından biri kuşkusuz ve hala buna inanan insanların olması son derece üzücü ve can sıkıcı

 5. açın artık gözünüzü ya bu nedir arkadaş telefon dolandırıcılığı daha yeni 40 kişi göz altına alınmış kafayı başka işlere kullansalar ya şerefsizler

 6. Aradıkları kişilerin banka hesabını belirtmiyorlar ki hesabından çek getir diyorlar bence Allah mutlaka cezasını verecektir

 7. bu arlar bu telefon dolandırıcılığı yöntemi çok çoğaldı sürekli kampanya mesajları atıp ses kaydı ile onay istemeler. ayrıca facebooktan çekiliş kampanya ödülü hediyesi gibi çakallar iş başında bunlara dikkatli olun

 8. mantar gibi bitiyorlar arkadaş nedir bunlardan çektiğibu insanlarımızın hergün başka yöntemlerle başka şekillerde karşımıza çıkıyorlar.

 9. hala bu tarz haberlere inananları anlamıyorum haber bültenlerinde yüzlerce kez gördüğümüz bu haberlere hergün yenileri ekleniyor maalesef

 10. şu telefon dolandırıcılığı artık başedilemez hal aldı. hergün biri çıkıp arıyor şikayet etsende çözüm olmuyor çünkü adam vurgunu yapıp hattı atıyor bunun bence önce hat açmınından önlemini almak lazım

 11. Vallahi ben bu insanlari anlamiyorum halan bu numaralara kanan insanlarimiz olmasi hem ucuzu hemde sinir bozucu

 12. Reklam içerikli mesajlar da izinsiz gönderilemeyecek diyorlardı ama hayla geliyor mesajlar, şunu kazandınız bunu kazandınız mesajları bitmedi.

 13. son zamanalarda ciddi derecede artan bir dolandırıcılık yöntemi dikkat etmek lazım

 14. son zamanların meşhur soygun yöntemlerinden biri oldu ama hala insanlarımız akıllanamadı

 15. son yılların en trend soygunculuk olayı. Maalesef her geçen gün sayısı yüzlerce artan soyulmuş insan var ve buna maalesef bir koruma alınamıyor insanların bilinçlenmesi lazım

Sizin Yorumunuz