Su Altı Dalış

Su altı dünyası her insanın ilgisini çeker. Yaşamış olduğumuz dünyada sadece belli bir kısmini bildiğimiz halen derinlerde keşfedilmemiş nice güzelliklerin yasam sürdüğü apayrı bir hayat.

Türkiye etrafı denizlerle çevrili ki hem de farklı farklı denizlerle çevrili bulunmaz bir coğrafya. Farklı denizler demek, farklı yasamlar farklı zenginlikler demek. Su altı dalışı yapmak isteyenler için Türkiye’deki su altı dalış noktalarını derlemek istiyoruz.

Tatil dendi mi aklimiz hemen Antalya, Bodrum gibi yerler geliyor. Aslında bu gibi yerlerde denizin üstünde yüzmenin yani sıra altına dalış da yapabilirsiniz. Antalya’da dalış yapmak isterseniz, Tekirova’daki üç adalar, Kemer marinasındaki Paris batiği, Antalya limanındaki Fransız askeri gemisi su altı dalış yapıp yeni güzellikler keşfetmek için ideal. Su altı dalış ile mağara keşfi yapmak için Türkiye’deki en uygun yerlerden biri üç adalar. Ayrıca sadece su altı batikleri incelemek istemiyorsanız, foklar ve yunuslarla da karşılaşabilirsiniz.

Su altı dalış konusunda belli bir tecrübeye sahipseniz, ileri seviyede su altı delisi için Kalkan Bölgesi uygundur. Köpekbalığından vatoza kadar envaı çeşit deniz canlısıyla karşılaşabilirsiniz. Görselliğe önem veriyorsanız patos bölgesindeki sünger ve mercan çeşitleri aklinizi basınızdan alacaktır. Batıklarla ilgileniyorsanız Manavgat’ta bulunan b-24 Amerikan savaş uçağı tam bir su altı macerası sunuyor. 1944 yılında batan bu geminin bir kısmi İstanbul’da müzede sergileniyor. Önce bu parçayı ziyaret edip su altı delisini gerçekleştirirseniz daha doyurucu olur. 1944 çok yakın tarih bana daha eski şeyler gerek diyenler içinse, Kaş’ta milattan önce 14. Yüzyıla ait bir yük gemisi su altında yatıyor.

Datça kara incir açıklarında çeşitli ebatta adalar mevcut. Bu adaların etrafı su altı canlılarını görmek için ideal. Hemen hemen 50den fazla dalış noktası mevcut. Fazla sayıda nokta olduğundan her su altı dalış seviyesi için alternatifler var.

Ben su altını çok seviyorum ama dalmaya cesaretim yok diyorsanız, bodrum kalesinde bulunan Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi su altından çıkarılan güzellikleri yerin üstünde görebilme firkati sunuyor.

3 thoughts on “Su Altı Dalış”
  1. su altını çok merak eden biri olarak dalgıç olmadım yer yüzünden çok su altında daha çok canlı vardır nedeni zaten su hayattır

  2. Bende çok merak ediyorum birgün kısmet olur inşallah. Bir eğitim almadan dalış yapmamak lazım.

Sizin Yorumunuz