Selfie pozu nedir, Selfie nasıl çekilir, Selfie ne demek?

nternette her geçen gün daha fazla yer alan akımlardan biri de Selfie! Peki nedir bu selfieçılgınlığı? Selfie ne demek, selfie nedir, selfie nerden çıktı, selfie akımı, selfie pozu nedir, selfie tumblr, selfie foto, selfie fotoğraf nedir, selfie fotoğraflar, selfie fotolar, selfie nasıl okunur, selfie nasıl çekilir. Selfie ile ilgili tüm detaylar

selfie

Onur Cantimur, özellikle Oscar’daki fotoğrafın ardından tüm dünyada moda olan selfie’nin Türkçe karşılığını Türk Dil Kurumu’na (TDK) sordu. TDK, yanıtında “Batı kökenli selfie sözcüğü için kurumumuz herhangi bir karşılık öneremedi. Bu söz için uygun bir karşılık konusunu değerlendireceğiz” dedi. Bunun üzerine facebook’ta arkadaşlarına önerlerini sordu. Öneriler şöyle: kendimçektim, e- hatırat, özçekim, otofoto, kendintoplu, otoportre, kendimo…Bazıları ise “selfie” olarak kalmasının uygun olduğunu söyledi. İngilizce self yani kendi kelimesinden türeyen “selfie” sözcüğü dünyanın en geniş sözlüğü kabul edilen Oxford İngilizce sözlüğünün online versiyonuna da geçen yıl girmişti. Sözlükteki tanım şöyle: Kişinin kendi fotoğrafını bilhassa akıllı cep telefonu ya da webcam ile çekip soysal medyaya yüklemesi.

3 milyon 400 bin retweet

Oscar ödül töreninde tanınmış sunucu Ellen DeGeneres’in telefonu ile çektiği selfie’nin ardından tümdünyada adeta bir selfie çılgınlığı yaşanıyor. DeGeneres’in ünlü oyuncularla çektiği bu selfie 3 milyon 400 bin kez retweetlendi.

Çok konuşulan selfie’lerden biri de Amerika Başkanı Barack Obama’ya ait. Afrika lideri Nelson Mandela’yı anma töreni esnasında, Barack Obama’nın Danimarka ve İngiltere başbakanları ile olan selfie’si de sosyal meydada çok paylaşılmıştı.

Türkiye’de en çok konuşulan selfie ise Eskişehir’de Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın gelmesini protesto ederken gözaltına alınan ve polis otosundayken bir araya gelen 13 kişinin çektiği selfieydi. Söz konusu fotoğraf, İngiliz Independent Gazetesi’nde de yer almıştı.

Aziz Yıldırım ‘Selfie‘ yaparsa

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, teknik direktör Ersun Yanal, kaptanlar Emre Belözoğlu, Volkan, Mehmet Topuz, Dirk Kuyt bu akşam Çengelköy’de bir araya geldiler.

selfie 2

Şampiyonluk yolunda büyük avantaj yakalayan ve iki ezeli rakibinden ilk olarak bu hafta sonu Galatasaray ile deplasmanda karşılaşacak olan Fenerbahçe’de tüm hesaplar galibiyet için. Aradaki puan farkını korumayı ve ezeli rakibini kendi sahasında yenmeyi arzulayan Sarı-lacivertliler bu akşam Çengelköy’deki bir cafe-restaurantta başkan Aziz Yıldırım ile yemekte buluştu.

Teknik heyet ve futbolculardan bazılarının yer aldığı yemekte bir kaç yönetici de bulundu. Moral yemeğinde Galatasaray derbisi konuşuldu. Başkan Aziz Yıldırım’ın futbolculardan kendilerine yakışır bir oyun sergilemelerini istediği, oyuncuların da bunun için söz verdiği öğrenildi.

YILDIRIM: DAHA ÖNCE YENDİNİZ

Futbolculardan tribünlerin veya başka unsurların tahriklerine kapılmamalarını da isteyen Yıldırım’ın, “Daha önce Arena’da yendiniz, yine başarırsınız” şeklindeki sözleriyle Sarı-lacivertlileri motive ettiği öğrenildi.

Fenerbahçe’nin adına yakışır mücadele ve rakibe saygı da isteyen Yıldırım; kaptanlardan takımı maça kadar psikolojik olarak da hazırlamalarını istedi.

2014 Selfie Modası İzle | Mankenlerden Mezarlıkta Selfie Pozları! Selfie Nedir? 

2014 Selfie Modası İzle | Mankenlerden Mezarlıkta Selfie Pozları! Mezarlıkta moda çekimleri KKTC’de tepki çekti. Mezarlıktaki nü resimli manken ve moda dergisi için fotoğraf çeken kameraman hakkında argo dolu tweetler atıldı. KKTC Din İşleri Dairesi de büyük çapta bir araştırma başlattı. Girne’deki bir üniversitede grafik ve tasarım bölümünde okuyan Bilal Baştemur’un, Rum Ortodoks Mezarlığı’nda yaptığı moda çekimi adada gerilime yol açtı. İşte Selfie Çılgınlığının ulaştığı son noktalar..

2014 Selfie Modası İzle | Mankenlerden Mezarlıkta Selfie Pozları! Mezarlıkta moda çekimleri KKTC’de tepki çekti. Mezarlıktaki nü resimli manken ve moda dergisi için fotoğraf çeken kameraman hakkında argo dolu tweetler atıldı. KKTC Din İşleri Dairesi de büyük çapta bir araştırma başlattı. Girne’deki bir üniversitede grafik ve tasarım bölümünde okuyan Bilal Baştemur’un, Rum Ortodoks Mezarlığı’nda yaptığı moda çekimi adada gerilime yol açtı. İşte Selfie Çılgınlığının ulaştığı son noktalar..

Rum kilisesinin tepkisini çeken mezarlık çekimini, Yakın Doğu Üniversitesi Grafik ve Tasarım bölümü öğrencisi Bilal Baştemur dokuz ay önce yaptı.

MANKENLER DE ÖĞRENCİ

Fotoğrafçılık üzerine uzmanlaşan Baştemur, Facebook üzerinden yayılan çekimleri önceki gün Rum Antenna televizyonu tarafından haber yapıldığını belirterek, “Bu mezarlıkta bizden önce de çok çekim yapıldı. Mezarlık bekçisinden izin aldık, taşları temizleyerek siyah beyaz fotoğraf çekimlerimizi yaptık. Rumları kızdırma ya da bu insanları kışkırtma gibi bir amacımız yoktu. Model olarak kullandığım okul arkadaşlarımın isimlerini teşhir etmemek amacıyla vermek istemiyorum. Yaptığımızın hata olduğunu kabul ediyorum ve Rumlardan özür diliyorum” dedi.

MÜFTÜDEN MEZARLIĞA SAYGI ÇAĞRISI

Kıbrıs Diyalog gazetesinin manşetine taşıdığı habere göre, Rum Başpiskopos Hrisostomos’un şikâyetini öğrenen KKTC Din İşleri Başkanlığı da olayla ilgili araştırma yaptı. Din İşleri Dairesi Başkanı (Kıbrıs Müftüsü) Talip Atalay, olaydan üzüntü duyduğunu belirterek, “Hangi inanç grubuna mensup olursa olsun bizim inançlarımız ve insani duyarlılığımız ibadethaneler, mezarlıklar ve diğer dini nitelikli mekanlara saygı duymayı gerektirir” dedi.

Selfie Nedir?

Selfie, Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılının kelimesi seçilen ve İngilizce sözlüğe eklenen bir kelimedir.

Selfie İngilizcede, herhangi bir kimsenin bir cep telefonuyla veya fotoğraf makinesiyle kendi fotoğrafını çekmesini ve sosyal medyaya yüklemesini ifade etmektedir.

Kaynak : http://gundem.bugun.com.tr/selfie-pozu-nedir-selfie-nasil-cekilir-selfie-ne-haberi/1058658

7 thoughts on “Selfie pozu nedir, Selfie nasıl çekilir, Selfie ne demek?”
  1. özçekim diye isimlendirdiğimiz bu olay bazen insanı gülünç duruma düşürebilse de severek çekiliyoruz 🙂

  2. selfie son zamanların modası haline gelmiş kim çıkarmış bilinmez ama herkesin yaptığını ben yapmam

  3. selfie artık hayatın renkli bir paecası olmuş destan bileyazılsa yazılabiliyor güzel bilgiler için teşekkürler.

  4. artık başka moda geçmeliyiz selfi cok eskidi ne bilim amuda kalakarak gibi mesela bir yapsın bakın görün o serüvende başlar

  5. selfie kelimesi dilimizie o kadar yapıştı ki ön kameralı tablet yerine selfieli tablet denir olmuş.

Sizin Yorumunuz