Perma Saç Nasıl Yapılır?

Saçlarında değişiklik yapmak isteyen çoğu kadın saçlarına perma yaptırır. Peki, bu kurtarıcı çözüm nasıl yapılır, avantajları nelerdir, uygulanması nasıldır?

Perma ilacı içinde amonyak ve hidrojen bulundurur. Amonyak saçın gözeneklerini açmak için kullanılır. Hidrojen ise  saçın içindeki kükürt köprülerini birbirinden ayırmak içindir. Saç tellerini yukarıdan aşağı düşünecek olursak kükürt köprüleri enlemesine sıralanmıştır ve hidrojen bu köprüleri ayırmakla mükelleftir.

 

Perma kimyasal bir ürün olduğundan tüm kimyasal ürünler gibi kullanıldığı ciltte alerji yapabilir. Bunun önüne geçmek için önceden dirsek içi ya da kulak arkasına biraz perma losyonu sürülerek alerji testi yapılır. Perma ilacı saça direk olarak zarar vermez ancak yanlış kullanım, süre aşımı gibi nedenlerden ötürü saç zarar görebilir. Perma uygulanması sırasında kullanılan ilaçlar yedi ile on beş dakika arasında bekletilmelidir.

perma-zararlimi

Perma saçta maksimum beş yada altı ay kalmaktadır ve dipten gelen saç, kişinin doğal saçı nasılsa öyle uzar; permalı olarak uzamaz. Saçının kıvırcıklığı, düzlüğü, inceliği, kalınlığı permanın kalıcılığını etkilemektedir. Kalın telli saçlarda eğer hafif bir dalga varsa bu permanın ömrünü uzatır. Daha düz ve ince telli saçlarda permanın etkisi çok da uzun sürmez. Yağlı ve nemli saçlarda permanın kalıcılığı daha kısa süreli olur. Kuru saçlarda ise daha uzun sürelidir.

Permalı saçın bakımı biraz farklıdır. Permadan hemen sonra saç bakım alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir. Permalı saçlara özel olan şampuan, saç kremi ve kurutma makinesi başlığı temin edilmelidir.

15 thoughts on “Perma Saç Nasıl Yapılır?”
 1. düz bir saç yapmaktan daha kolay görünüş olarak güzel bence yapımıda güzel anlatmışsınız

 2. Kız arkadaşım perma için bir reahber arıyordu . Bu sayfayı önerdim o da bende kurtuldum

 3. Perma dediğin zaman biz sadece kuaförün önüne otururuz ben kimyasalını bilmem bu işi 🙂

 4. perma saç modeli bu senenin modası sanırım bir çok kişi bu model ile dışarda geziyor yapmak zor değil bence

 5. Kimisine Yakıştırdığım Perma saçlar anlaşılan bu sene geri dönüyor.Bakalım sokaklar Perma saç ile nasıl olacak bekleyip göreceğiz

 6. perma sac bu sene çok dikkat çekiyor demek yeni moda perme saclar görmeye devam edicez.

 7. Acaba 2016 Saç modasında Perma saç modeli var mı?Yoksa bende mi yaptırsam aslında denemek lazım en kötü ihtimal ile düzeltirim

 8. kıvır kıvır dağılan bir perma sacın güzelliği tartışılmaz anladığım kadarı ile birazda emek gerektiriyor.

 9. saç insanın aksesuardır. bundan dolayı bakımlı olmak güzel şekiller vermek gerekir

 10. Perma’da bazı kadınlara çok yakışıyor hani.Bakalım moda olacak mı bu sene

 11. permalı sacları herzaman cekici bulmuşumdur kadını haha cazip gösterdiğini söyleyebilirim renkler ve zevler farklıdır tabiki.

 12. bayanlar yakışan neyse onu yapmalı permanın görünüşüde hoş duruyor bence.

 13. ben perma saç modelini beğeniyorum bir kaç sene boyunca yapanlar olacaktır umarım

 14. Evet permalı saç dikkat çekiyor ama bazıları çok abartıyor bu kuaförden mi kaynaklanıyor yoksa kendileri mi öyle istiyor bilmiyorum.

 15. Permaydı oydu buydu tamam hanımları güzel gösteriyor da kardeşim biz sokakta donuyoruz siz perma yapacaksınız diye

Sizin Yorumunuz