Ortak ATM Aldatmacası

Her zaman uğradığım bir alışveriş merkezinde, para çekmek üzere sıra beklerken, daha önceden orada olmayan ve yeni koyulmuş, kocaman, pırıl pırıl bir ATM gördüm. Banka ismini vermeyeceğim.

Diyeceksiniz ki recepozan diğer ATMlerde de yazıyor Ortak ATM diye. Evet yazıyor ama köşesinde bir yerinde, ufak bir şekilde yazıyor. Abi aşağıdaki resme bakar mısınız? Hadi ben uyanığım, biliyorum başka bankadan para çektiğinde en az 5 lira masraf alındığını. Çektiğin rakama göre de değişiyor; daha fazla da olabilir. Şimdi benim yaşlı teyzem, amcam, bankadan içeri girmeyen vatandaşım, ya da hiç başına gelmemiş duymamış bir insan veya hesabındaki paranın ne kadar olduğunu takip etmeyen insanlar vs. vs. bunları çoğaltabiliriz. Bu insanlar bilmeyenler, anlamayanlar için söylüyorum. Geldi teyze baktı sıra var diğerlerinde ya da direk ona gitti. “aaa bu da tüm bankaların ATM’siymiş, demek ki buradan da çekebilirim” diyip de bu ATM’ye yöneldiyse yandı. Bilmiyor ne yapsın. Parayı çekiyor. Yine diyeceksiniz ki “recepozan ama orada yazıyor çekmeden ücreti var diye” değil mi? İyi de bizim ülkemiz de hâla daha ATM kullanmayı bilmeyen insanlar var. Okuma bilmeyen insanlar var. Rastgele basan insanlar var, yok mu? Adam arkasındaki sıradan stres oluyor, bir an önce işi bitsin diye hızlıca basıp geçebiliyor ya da yanındakine laf yetiştirirken. Yanlışlıkla bastıysan gitti paralar boşa. Yazık günah ya şu ATM’ye bir bakar mısınız?  Kocaman yazmışlar hem de. Ya kardeşim sen yazsana kendi banka adını oraya, banka adı bile o cümleden sonra gelmiş düşünün artık. Lütfen dikkat edelim, çevremizdekileri uyaralım.

9 thoughts on “Ortak ATM Aldatmacası”
  1. Böyle güzel uyarıları, insanları bilinçlendirmek için elimizden geleni yapmamız lazım. Daha çok kişiye ulaştırmak gerekir bu tarz bilgileri. Ellerinize sağlık hocam. Güzel bir konuya değinmişsiniz.

  2. Bankalar zaten yasal soyguncular, herşeyden okadar güzel para almayı biliyorlar ki ve de kılıfına uyduruyorlar,hiçbirşey diyemiyorsun.

  3. Yazık valla kim bilir bu yolla ne kadar para kazanmışlardır. İnsan üzülüyor böyle şeyleri duyunca. Şu insanlığa yarar sağlayacak büyük projeler yapmamız lazım bunların karşısında.

  4. Çok haklısınız hocam bu konuda. VAtandaş okuma bilmiyor diye geçiriyorlar hadi biz biliyoruz ama bilmeyeenler!.. Ki onuda geçtim aynı banka içinde bile işlem ücreti kesebiliyorlar….

  5. Aynen ortak atm denince millet kesinti olmadan para çekebileceğini felan zannediyor bu aldatmacaya inanan ve dümeni fark etmeyenler var onları bilinçlendirme adına faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

  6. Onun adı ortak atm değil, ortaklaşa vatandaş söğüşleme. güzel uyarınız için teşekkürler

  7. Ortak atm hiç kullanmadım çünkü hiç mantıklı gelmedi. her şey kendi bankasından çekilmeli

  8. Bu yüzden bende hiç Ortak ATM kullanmadım. Her türlü işlem ücreti kesiyorlar.

Sizin Yorumunuz