Orhun Ene Kimdir?

1967 yılında Erzurum’da doğan Orhun Ene, Türkiye basketbol milli takımında uzunca süre oyun kurucu olarak görev yapmıştır. Eski Milli basketbolcu Zeynep Gül Onay Ene ile evli bulunmaktadır; 11 yaşında Yiğit Ene ve yedi yaşında Deniz Han Ene isimli iki oğlu vardır.

Orhun Ene’nin boyu 1.87’dir. Ortaköy, Eczacıbaşı, Paşabahçe, Fenerbahçe basketbol takımlarında oyun kurucu olarak maçlar çıkarmıştır. Bu takımlardan sonra 1993 yılında Ülker Spor’a transfer olmuştur. Ülker Spor’da 4 sezon görev almış ve Avrupa Ligi’nde önemli galibiyetlerde yer almıştır. Daha sonra 1997 yılında Galatasaray’a imza atmıştır. Galatasaray’da olumsuz durumlar neticesinde 2000 yılında Basketbolu bırakmıştır. Fakat ilerleyen yıllarda tekrar basketbola dönmüş ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile anlaşıp 2003 yılına kadar burada basketbol oynamıştır.

Orhun Ene 3 kez lig şampiyonluğu kazanmıştır. Bunlardan ilk ikisini 1988-1989 yılında Eczacıbaşı ile, 1995 yılında ise Ülker Spor ile elde etmiştir. 1990 ile 1992’de Paşabahçe’de, 1993 yılında Fenerbahçe’de, 1994-1996 yıllarında ise Ülkerspor ile Playoff finali oynamıştır.

Orhun Ene toplamda 202 kez Türkiye forması giymiştir. 1993, 1995, 1997 ve 2001 yıllarında Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türk milli takımının oyun kurucusu pozisyonunda maçlarda yer almıştır.

Şu an A milli takımda asistan olarak genç milli takımı ile, Antalya Büyükşehir Belediyesi takımlarında baş koç olarak görev yapmaktadır.

Orhun Ene Türkiye’nin yetiştirdiği değerli basketbolculardan biridir. 12 Dev Adam olarak anılan efsane basketbol jenerasyonunun takım kaptanı olarak görev yapmıştır ve o dönemki takımın Avrupa ikincisi olmasında katkısı büyüktür. Basketbol oynadığı dönemde, kariyerini zirveye kadar taşımış ve koçluğa başladıktan sonra da önce Antalya Büyükşehir Belediyesi sonra da Banvit takımlarında önemli başarılara imza atmıştır. Türkiye Basketbol Ligi’nin bu zamanlardaki önemli takımlarından Bandırma Banvit takımını iddialı duruma getiren isimlerin başında Orhun Ene gelmektedir. Özellikle Banvit yönetiminin kendisinden beklediği gibi genç oyunculara görev vererek, görev aldığı her yıl yeni isimleri Türk basketboluna kazandırmaktadır. Banvit takımını sezon içerisinde zirveye taşıyıp son ana kadar rakip takımlarla başa baş mücadele göstermiştir.  Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray gibi takımlara karşı genç oyuncularını kullanmak istediğinden dolayı Banvit’in gerçek kapasitesini sahaya yansıtamamış olsalar da sezon sonu herkesin alkışladığı bir takım yaratmayı başarmıştır.

Sizin Yorumunuz