Metrobüse Bir Çare

Şu metrobüsteki insanları, kim, ne zaman görecek? Bu insanların çektiklerine, bir çözüm bulmak bu kadar mı zor?

Bugün haberlere baktım, yine yenibosna metrobüs durağında insan seli oluşmuş. İnsanlar duraktan çıkamıyorlar; o kadar kalabalık ki o kalabalıkta her şey olur. Taciz olur, hırsızlık olur, fenalaşan olur kalp krizi geçiren, olur vs vs. Metrobüsü yaptılar iyi güzel ama metrobüs güzergahındaki bütün otobüs seferlerini iptal ettiler. Bütün derken birçok otobüs seferi kaldırıldı. Eskiden birçok seçeneğimiz vardı. Şimdi sen metrobüse bindin bindin, binemedin hiç bir yere seyahat edemiyorsun.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yemeyi içmeyi bırakıp en önemli gündem maddesi olarak bu konuya el atmalılar. Çok geç kalınmış bir şey bence ama bir an önce metrobüs güzegahının altından metro çalışması başlaması gerekiyor. Biliyorum, elbette kolay değil bahsettiğim şey ancak metrobüs yapıldığında, bunun planlaması önceden yapılmış olması gerekiyordu ve çalışma çoktan başlamış olmalıydı.

İnsanlar hergün 3 4 saat eziyet çekiyorlar; kimsenin hakkı yok bunu yaşatmaya. Ben metrobüsü şuan için kullanmıyorum hatta ve hatta sırf bu sebepten dolayı iş yerimi değiştirdim. Yaklaşık 4 5 ay işsiz kaldım; sırf metrobüsü kullanmamak için. Bir süre sonra insanın bünyesi kaldırmıyor, artık duraklarda binemiyorsun, inemiyorsun, işine geç kalıyorsun. Paranla rezil oluyorsun!

metrobus-kuyruguMetrobüsün yapıldığı zamanda, bu hattın bu kadar yolcuyu kaldıramayacağı kestirilmeliydi. Bunu bilmek için profesor olmaya gerek yok. İstanbul’un en önemli güzergahı, bu kadar nüfus var, üstelik hala insanlar metrobüse güvenerek ev tutuyorlar, ev satın alıyorlar yatırım amaçlı. güzel belki de ancak evin metrobüse yakın olsun, işe rahat gidip gelebilirim diye bir şey kalmadı artık.

Metrobüs yapıldıktan bir süre sonra metrobüs yolu altından metro çalışması başlamış olsaydı, en azından yolu uzak olanlar metroyu tercih edebilir, yakın olanlar ise metrobüsü tercih ederek insan kalabalığı en azından ikiye bölünmeye çalışılmış olsaydı, şu anda bunlar olmayacaktı. Tamam İstanbul trafiğinde çok fazla otobüs olsaydı belki insanlar işe geç kalacaktı ancak insan gibi geç kalacaklardı.

Buradan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Kadir Topbaş’a seslenmek istiyorum; bir an önce bu metrobüs sorununu halletmeleri gerekiyor. Dediğim gibi ne yapılması gerekiyorsa bir an önce bu işin çözülmesi gerekiyor. Üstelik metrobüs ulaşımı için yapılan üst geçitler yeterli değil. Yenibosna gibi bir yere daracık yaya geçiti köprüsü koyuyorsun. Üstelik bu yolun yarısını da seyyar satıcılar kaplıyor; geriye de insanların geçmesi için çok az bir mesafe kalıyor. Bunları hiç fark edemiyorlar mı? Lütfen artık bir çözüm bulun!

32 thoughts on “Metrobüse Bir Çare”
 1. Ne biter bu çile nede çözülür dolu olmasından şikayet eden biz dışarda kalınca kendimizde demiyor muyuz arkaya lütfen diye 🙂

 2. bu soruna çözüm bulmak demek dünyada çözümsüz sorun kalmaması gibi bir şey bence…

 3. ne desek boş çünkü yerden göğe kadar haklısınız acil çözüm bekleyen bir durum bu.

 4. bunun çözümü trafikten geçmiyor aslında. istanbul dışına yatırım yapılsa bu kalabalık seyrelir. Yoksa ne yaparsan yap olmaz bu iş. 20 milyonluk şehir mi olur yahu? hangi şehir kaldırabilir bu kadar insanı?

 5. İstanbul’un en büyük sorunlarından bir tanesi trafik malesef. İstanbul’da yaşayan arkadaşlara Allah sabır versin.

 6. metrobüse çare bulunmaz acaip bi sitem hep dolu ben erkek halimle binmeye korkuyom bayanlara Allah kolaylık versin

 7. insanların yararına olabilecek her çolışma bana göre hayırlı işlerdendir

 8. Buna çare bulunmazken sim di de özel halk otobüsleri greve gidiyormuş bakalım ne olcak

 9. evet metrobüs çok çilekeş ama arkadaş ne kullanacağız istanbulda alternatif yokki

 10. bir dokun bir ah işit derler misali sorun dile getirilmiş umarız bir çözüm üretilir.

 11. metrobüs güzelde bu sıkıntılar hiçte güzel değil bir çare bulunur elbet

 12. Metrobüse bir çare bulunmalı fakat, Türkiye’nin şartlarında bunun zor olacağı gibi gözüküyor.

 13. Metrobüse tanınan yol trafiğe açılsa daha hayırlı olur yeter artık insanlar yol ortalarında zebil oluyor.Alsınlar yer altına rahat edelim

 14. İnsanlar bir yana diğer şoförlerin bu özel yola girip çekilen sıkıntıdan çok ölen insanlara dikkat çekilse daha iyi olur

 15. İstanbulda yaşamıyorum ama eş dosttan duyduğum metrobüslerle yolculuk yapmak ölümmüş…

 16. Nerde çare ? Birde üstüne süreklimkaza yapılıyor en ufak bir sıkışıklık ana hattı kapatıyor

 17. biz istanbulluların kaderi bu kardeşim. yöneticiler çare düşünmezler keyif yaparlar

 18. Sabahları 7-8 gibi zaten canlı ölüm anı.Buna bi çözüm getirilmeli bence hemen.

 19. çok yerinde bir konya temas edilmiş en büyük problem yol sorunu uzn vadeli çözümler için japaonya gibi katlı yollar yapılmalı yani aynı yol üzerine ikinci kat yollar trafiğin yoğun olan yerlerinde inşa edilmeli.

 20. Hakikaten pratik olduğu kadar sorun olabiliyor metrobüs ile iletişim çünkü aşırı kalabalık..

 21. metrobüs aslında ulaşım yönünden daha hızlı olduğu için insanlar ona hücum ediyor çare bulmak lazım

 22. Metrobüs de her hangi bir kazada en az etkilenen yer e-5 istikametinin tersine oturmaktır arkadaşlar. karşı şeritten araçlar hızla geldiğinden kafa kafaya çarpışma oldu mu sol tarafa girme ihtimali en yüksek ihtimal oluyor ama sağ taraf yolun iç kısmında kaldığından daha güvenli ve genellikle körük kısmına yakın durmaya çalışın orta kısımlarda ve sağ taraflarda seyahat etmenizi tavsiye ederim bu ara metrobüs kazaları coştu dikkatli olun. Metrobüsün karşıdan gelen araçların camına yağmur suyunu fışkırtmak suretiyle görüşlerini engelleyerek kazaya davetiye çıkarması da ayrıca cabası. en arkada ve en önlerde durmamaya çalışın iyi yolculuklar

 23. Metrobüs zaten traikteki kalabalığa çare olsun diye çıkmamış mıydı. Ama mesai başlama ve bitiş saatlerinde binmek bir ölüm gerçekten de

Sizin Yorumunuz