Kredi Kartı Aidatını Geri Almanın Yolları

Bimer’e yapılan başvurular ile kredi kartı aidatlarının geri alınabileceği Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı haberleri çıkmıştı. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, eğer bankalar tarafından yapılan kredi kartı kesintileri için, Bimer’e koşulsuz olarak geri iade almak için başvuru yapan kişiler var ve sonuç alamadıysa, yapmaları gereken, bazı hususlar var.

Kredi kartı aidatlarını ve kredi dosya masraflarını geri almak isteyen kişiler,

Kredi kartınızın ya da kredinizin sahibi bankaya başvurmalısınız. Talep ettiğiniz kesintilerin geri ödenmesini istemelisiniz.

Eğer banka bu talebinize olumsuz cevap verir veya hiç cevap vermezse ikamet ettiğiniz ya da bankanın ikamet ettiği ticaret il müdürlüğüne, ilçe de ise kaymakamlık bünyesindeki tüketici sorunları hakem heyetine belgeleriniz ile başvurmalısınız.

Belli bir miktara kadar olan uyuşmazlıklar için hakem heyetlerine başvuru yapılması şarttır.

Bu belli değerlere kadar olan durumlar da verilecek kararlar bağlayıcıdır. İcra iflas kanunu şartlarına göre yerine getirilir. Belli bir değerin üzerindeki sorunlar da verilen kararlar delildir. Eğer yerine getirilmezse tüketici mahkemelerine veya asliye hukuk mahkemelerine başvuru da bulunulmalıdır.

Tüketici sorunları hakem heyetleri kendilerine gelen başvuruları her sözleşme için ayrı incelemede bulunup duruma göre karar verir.

Hakem heyeti bir karar verdiğinde tüketici veya banka karar açıklandığından sonraki 15 gün içerisinde tüketici mahkemesine itiraz edebilir.

Hakem heyetleri başvuruda bulunulan ücret iadesinin gerçekleşmesine karar verirse, karar tebliğinden itibaren eğer ödeme yapılmazsa adliyelerdeki icra müdürlüklerine başvurulur. Ödemenin yapılması talep edilir.

2 thoughts on “Kredi Kartı Aidatını Geri Almanın Yolları”
  1. Resmen peşine düşmeyenin parasını alalım, bize kar kalsın mantığında hareket ediyorlar. Özellikle takip ediyorum bunu.

Sizin Yorumunuz