Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Banka kredileri nelerdir? Banka kredileri kaç çeşittir? Buyurun birlikte yanıtlayalım.

Banka kredileri üç çeşittir, kurumsal krediler, ticari krediler ve bireysel kredilerdir.

Bireysel krediler de kendi içerisinde çeşitlere ayrılırlar. Örneğin taşıt kredileri, ihtiyaç kredileri, eğitim kredileri, tatil kredileri birer bireysel kredileridir. Özellikleri bir kişinin bireysel ihtiyacını karşılayacak olusudur. Bireysel krediler sadece gerçek kişilerce kullanılabilir. Tüzel kişiler bireysel kredi çekemezler. Ticari bir amacınız yoksa geri kalan her ihtiyacınız için bireysel kredi çekebilirsiniz. Bireysel kredinin diğer adi tüketici kredisidir.

Eğer sizin ihtiyacınızın karşılığında ismi olan bir kredi yoksa banka uygun görürse yeniden düzenleyip bir isim koyabilir.

Ticari krediler isletmeler için sunulan kredilerdir. Bankalar artik ticari kredileri KOBİ kredileri olarak değerlendirmektedirler. Küçük ve orta büyüklükteki isletmeler için uygundurlar. İsletmeler nakit akısı, sermaye planlaması gibi şeyler için kullanabilir

Kurumsal krediler ticari kredilere oranla çok daha büyük çaplıdırlar. Holding gibi kuruluşlara yönelik arz edilirler. Örneğin proje finansmanı bir kurumsal kredidir.

4 thoughts on “Kredi Çeşitleri Nelerdir?”
  1. Kredi türlerini çok iyi özetleyen bir yazı bazen sözgelimi araba almak isteyen bir kişi bankaya gidip taşıt kredisi diyeceğine ihtiyaç kredisi çekmek isteyebiliyor..

  2. Güzel bir özet geçilmiş krediler konusunda. Vatandaşlara özellikle tüketici kredilerinde bankaları iyi incelemelerini tavsiye ediyorum

Sizin Yorumunuz