Kış Lastikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni çıkan genelge ile artık kış lastikleri zorunlu hale getirildi. Kış lastiğinin özelliği nedir diye bakacak olursak, yaz lastikleri havanın sıcaklığı 7 derecenin altına indiğinde sertleşirler. Bu sebepten yola tutunuşları azalır. Kış lastikleri ise silica isimli maddeden üretildikleri için hem soğuk havada hem de karlı ya da buzlu zeminde yola daha iyi tutunur.

Bir lastiğin yaz lastiği mi kış lastiği mi olduğunu nasıl anlayabilirim derseniz, kış lastiklerinin üzerinde rubber manufacturers association anlamına gelen rma amblemi basilidir. Rma amblemi olan lastikler kış lastiğidir.

Kış lastiklerinin esas amacı tutusu arttırıp arabanın fren yapmasını kolaylaştırmaktır. Fren özelliğinin yanında arabanın çekişini arttıran kış lastikleri de vardır. Bu özelliğe sahip lastikler rma işaretinin yanında m+s işareti de taşır.

rma-m+sKış lastiği olarak kar lastiği kullanabilir miyim?
Sorunun cevabi hayır çünkü kar lastiği diye bir lastik çeşidi yoktur. Yurt dışında snow tires ismiyle satılan lastikler de esasında kış lastiğidir. Tamamen ticari aldatmacadır. Sanki kar üzerinde zincir takmadan kullanılabilir gibi bir intiba yaratır ama böyle bir özellikleri yoktur.

rma işareti olmayan ama m+s işaretine sahip dört mevsime uygun lastikler vardır. Bu lastikler kış lastikleri kadar soğuk hava koşullarında yüksek performans sağlamasalar da hem sıcak hem de soğuk havalarda kullanma imkân sunarlar.

M+s işareti taşıyan lastikler eğer rms işareti de taşıyorsa kış lastiği olarak kullanılabilir. Aksi takdirde kullanılamaz. M+s lastikler yaz lastiklerinden daha kısa surede durabilseler de kış lastikleri kadar kısa fren mesafesine sahip değillerdir bu sebepten kış lastiği olarak kullanılabilmeleri için rma işareti şarttır.

Kış lastiklerini sadece aracın çekiş tekerleklerine taksam olur mu diye düşünen araç sahiplerine cevabimiz maalesef olumsuz. Kış lastikleri araçların 4 tekerine de takılmalıdır. Kış lastiği takmaktaki amaç aracın gidisini değil durusunu kolaylaştırmaktır.

kış lastiği ucuzuKış lastiği takmak zorunda olan araçlar nelerdir?
Ambulans, belediye araçları, itfaiye araçları, jandarma, polis, taksi, okul servisleri ve tüm yolcu taşıyan araçlar kış başladığı zaman kış lastiği takmak zorundadır. 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği olmadan trafiğe çıkmaları yasaktır. Bu araçlar haricindeki hususi araçların kış lastiği takma zorunluluğu yoktur. Fakat güvenlik gereği takmanızda her zaman fayda vardır.

Kış lastiği takmış olsanız bile yanınızda kar zinciri bulundurmanız ve gerektiğinde takmanız zorunludur.

En iyi kış lastiği hangisidir, kış lastiği alırken nelere dikkat edilmeli?

Araştırma yapıp vakit kaybetmek istemiyorsanız, arazinizin üreticisi mutlaka bir kış lastiği öneriyordur, bunu öğrenerek önerilen kış lastiğini alabilirsiniz.

Kendiniz araştırıp alacaksanız öncelikle arazinizin üzerindeki standart lastiklerle ayni ölçülerde olmasına dikkat edin. Alacağınız lastiğin üzerinde rma işareti olup olmadığını kontrol edin, eğer yoksa ya da silinmişse almayın. Lastiğin üretim yılını kontrol edin zira 4 yıldan eski bir üretimse almayın.
En iyi kış lastiği yaz lastiğinin kuru ve sıcak havadaki fren mesafesine, kişin soğuk ve yağışlı havada en çok yakın olan lastiktir. Sadece karda buzda iyi performans veren bir lastik iyi değildir. 1 kere karda kullanacaksanız 100 kere kuru havada kullanacaksınız, bunu göz önünde tutun.

35 thoughts on “Kış Lastikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler”
 1. Kış lastik kanunu bence önemli bir kanun. Kazaları tam olarak engellemese bile bazı durumların önüne geçebiliyor.

 2. Kanundan ziyade insanın biraz bilinçli olması lazım. Yaz lastikleri ile kışın gezmek kendi canını tehlikeye atmak değil sadece masum insaların hayatlarına kastetmekten farkı yok.

 3. kış lastiklerinin zorunlu hale gelmesi çok iyi oldu.kötü hava şartlarında yaşanan kazaların azda olsa önüne geçiyor

 4. Bence kış lastiği kanunu çıkarmalaları çok yerinde bir karar oldu böylelikle üşengeç millet olarak mecburen lastikleri değiştirmek zorunda kalacağız.

 5. kış lastiği kar zinciri arkdaşlar bunlar insanı ölümden kurtarır. ben zincirsiz ve kar lastiksiz çıktığım yolda kaza yaptım sırf üşenipte kışlık lastiklrei veya zincirleri takmaya. sizlerden ricam tedbiri elden bırakmayınız.

 6. önümüzdeki kış günlerinde kış lastiklerinin zorunlu hale getirilmesi çok iyi bir olay. Umarız herkes kurallara uyar

 7. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, kış kapıdayken işimize yarayacak bilgiler bunlar. Ben kullanıyorum ve çok faydasını görüyorum, bu yüzden herkese tavsiye ederim.

 8. son yıllarda alınan bu konuyla ilgili en iyi gelişme kış lastikleri kanunu oldu

 9. araban mı var derdin var arkadaş en iyisi benim gibiler dert yok tasa yok kış mış yaz mış lastik miş falan 😀

 10. kış lastiği alırken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var ve bu yazıda bu konuların bir çoğuna değinilmiş

 11. bu yazı vesilesi ile kış lastiği hakkında detaylı bilgi sahibi oldum teşekkürler.

 12. Verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkürler aracıma lastik almayı zaten planlıyordum önderlik ettiniz sağolun.

 13. yaz sıcağında kış lastiği haberi bile insanın içini serinletiyor kış lastiği bilgilendirmeside gayet güzel anlatılmış ayrıca teşekkürler.

 14. Erkenden almak daha uygun olur mu acaba fiyat olarak. Marka olarak Lassa iyi mi acaba ne dersiniz?

 15. kış lastikleirne yerine 4 mevsime uygun lastik kullanıyorum ; hem daha az masraf hem kışın değiştirme zorluğu yok ; ama kar olunca zincirleri unutmayalım arkadaşlar

 16. Yani mecbur diye değilde bilinçli olarak olayı anlayarak yapmak daha önemli. Maalesef ülkemizde sırf yasa diye bu tür şeyleri yapmayan insanlar var. Emniyet kemerini polis görünce takan onca sürücü var mesela.

 17. kış lastikleri hakkında detaylı bilgi olmuş ama artık ülkemizde eskisi gibi kış kar yok

 18. gerçekten kışın en dikkat ettiğim konudur kış lastiği ancak fiyatları pahalı zincirle yetiniyorum ):

 19. Kış yaklaşıyor şimdiden yeni lastikler için fiyat araştırmasına çıksam iyi olacak sanırım.

 20. 2 yıldır aynı kış lastiklerini kullanıyordum. Bu yıl yenilemek istiyorum. Yazınızı dikkate alacağım. Teşekkürler.

 21. Kış lastikleri önemi gerçekten de çok büyük. Yaz lastikleri belki konfor içindir ama kış lastikleri tamamen can güvenliğimiz için.

 22. kış çabucak geliyor şimdi yaz ortasında dikkat çekmeyen bir konu kışın aranan oluveriyor.

 23. 54 ilde kış lastiği zorunluluğu olacakmış. 16-20 Aralık tarihleri arasında 54 ilde denetim yapılacak dikkatli olalım.

Sizin Yorumunuz