İstanbul’da Gezilecek Yerler – Bebek

İstanbul sonbaharın son günlerini yaşarken, her zaman dolaştığınız yerlerden sıkıldıysanız, size birkaç alternatif sunmak istiyorum. Buraları bilenlerin çok olduğunu elbette biliyorum. Ama buralara gitmeyen insanların sayısının da fazla olduğunu bilmeliyiz. İstanbul’da yaşayıp da deniz görmemiş insan da tanıdım ben. Hayatı boyunca hiç çay içmemiş insan da. O yüzden normaldir. İstanbul’da Taksim’den, Kadıköy’den, Bakırköy’den başka güzel yerlerimiz de var.

İstanbul’un en popüler ve lüks semtlerinden Bebek, sahili ile bir pazar sabahı yürüyüşü için muhteşem bir alternatif. Bana göre çok metrekare olarak ufak bir yer olmasına rağmen, denizin yanında olması beni bitiriyor. Geceleri de sürekli cıvıl cıvıldır. Balıkçıları meşhurdur. Ayrıca ünlülerin sıklıkla uğradığı, hatta ve hatta orada yaşadığı bir yerdir. Hayat sabahlara kadar devam eder.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi camisi de çok güzeldir. Camiyi sağ tarafınıza aldığınızda yüz metre ileride, eskiden manav olan ufak bir dükkan var. Şimdilerde ise waffle yapan bir dükkan konumunda. Ufacık dükkanı çok güzel dizayn etmişler. İçeri girerken dikkat edin, kafanızı eğin, gözünüz meyvelerde olmasın aksi takdirde karşınızdaki kolona çarpabilirsiniz. Biraz alçak kalmış yapı itibariyle. Süngerle süspanse etmeye çalışmışlar fakat gene de insan refleks olarak bi tuhaf oluyor.

bebek-waffleWaffleın tadı çok güzel gerçekten işlerini güzel yapıyorlar ve temizler. Oraya göre normal de olsa, oraya dışarıdan gelen insanlar için fiyatları biraz pahalı kalabiliyor. Bayağı oldu gitmeyeli. 8 liraydı, şimdi ne kadar olduğunu bilmiyorum. Önünde iki araçlık durabileceğiniz bir yer var ama kaldırıma sıfır yanaşmanız lazım, zira ana caddeden geçen bir otobüs aynanızı da beraberinde götürebilir.

Bebek de illaki bahsedilecek başka yerler de vardır. Buna eminim ancak, ben kendi gücüm yettiğince gidebildiğim yerlerden bahsediyorum sizlere.

bebek-starbucksBebek de Starbucks Cafe var bilirsiniz. Çok muhteşem çok güzel bir yer. 7-9 liralık bir kahve bütçesi ayırarak kendinize güzel bir yarım saat ayırabilirsiniz. Hava güzelse ne alâ keyfiniz katlanacaktır. Diğer şubelerinden farklı olarak burası denize sıfır ve biraz da şanslıysanız tam önündeki masadan yer bulabilirseniz tamamdır bu iş. Muhteşem bir manzarası var. Dal git nereye gidebilirsen. Size kalmış. Yalnız engelli bir arkadaşınız varsa boşuna heveslenmeyin, Çevredeki insanların yardımı olmadan onunla oraya gidemezsiniz. İnsan istesin her yere gider o ayrı ama tekerlekli sandalyeyle erişimi yok. Yuvarlak, dönemeçli, uzun bir merdiveni var. Masa araları çok dar.

Şu manzaranın güzelliğine bakar mısınız? İnsan da ne borç bırakır, ne hastalık, ne geçim derdi, ne de hisse senedi rakamları kalır aklında. Bırak aksın gitsin içindeki her şey, boğazın serin sularına…bebek-starbucks2

4 thoughts on “İstanbul’da Gezilecek Yerler – Bebek”
  1. Yurdumuzda gezecek yerler çok aslında ama milletimiz üşengeçliği yüzünden gidemiyorlar.

  2. gezilip görülmesi gereken öyle yerler var ki şu güzel İstanbul’umda. yazı için ellerinize saplık

  3. Bebek ‘e giden birinin sahilde gezmeden dönmemesini şiddetle tavsiye ediyorum. İstanbul ‘un en güzel sahillerinden biri olan Bebek özellikle spor alanları için çok uygun bir yer.

  4. Istanbulda aslında bilinenden çok bilinmeyen yerlerde çok fazla. Her yerimiz sularla kaplı cennet gibi bir ülke de ve harkulade bir şehir istanbul. Galatası, kız kulesi, üskadarı kadıköyü,cadde bostanı gülhane parkı,beşiktaşı yani gez gez bitmez ama bir yerden başlamak gerekiyor.

Sizin Yorumunuz