İstanbul’da En Güzel Balık Ekmek – Emin Usta

İstanbul deyince olmazsa olmaz şeylerden biri balık ekmek. Balık ekmek yalnız malumunuz her yerde yenmez. Boğaz kıyısında olsak da çoğu seyyar balıkçı kalitesiz buzhane ürün kullanıyor.

Biz kendimizce İstanbul’da en güzel balık ekmek nerede yenir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Karaköy Emin Usta seyyar balık konusunda çığır açmış bir isim. Hatta marka. Bildiğimiz balık ekmek; yarım ekmeğin arasında balık, yeşillik, soğandır. Ama Emin Usta’nın özel sosu mevcut.

Emin Usta gençlik yıllarında memleketi Diyarbakır’dan İstanbul’a gelmiş. Mutfakta her kademede çalışmış yükselmiş en sonunda kendi tezgahını açmış. Izgarada her turlu balık yapılabilir ama Emin Usta’ya göre ızgarada pisince en lezzetli olan balık uskumru. Uskumru yağlı bir balık olduğundan ızgarada tam lezzetine ulaşıyormuş.

Emin Usta’nın balık ızgarasının lezzetli olmasındaki önemli bir unsur pişirme taktiği. Ortadan ikiye ayrılan temizlenmiş uskumru ızgaraya ilk önce mutlaka ikiye ayrılıp sırt ustu konulmalı. Bu sayede orta kemiği ve kılçığı ısındıkça lezzetini ete geçirecektir.

baligin-yanina-salataBalıkçı Emin Usta’nın salatası da özel. Domates, salatalik, soğan, mor lahana, kıvırcık bildiğimiz malzemeler. Bunların içine kuzukulağı, reyhan ve frenk maydanoz da ekliyor.

Emin Usta İstanbul Karaköy’de hizmet verse de ikametgâhı Kırklareli’deymis.

Emin Usta’nın balık ekmeğinin çok lezzetli olmasının en büyük sırrı bana göre garnitürü de ızgara da pişiriyor olması. Yani salatanın haricinde soğan ve kırmızıbiber de ızgarada balığın yağıyla pişirilip ekmeğin arasına konuyor. E ızgara soğan ve biberin arasına kösele de koysak illaki lezzetli olur.

Balıklar piştiğinde Emin Usta hemen orta kılçığı ayırıyor. Yarım ekmeği açıp ızgaraya bastırıyor sonra; önce salata, sonra balık, sonra ızgara soğan biber ve üstüne de sosu döküp ekmeği kapatıyor.

Yolunuz Karaköy tarafına düşerse mutlaka deneyin. Hatta yolunuzu oraya düşürün. Gerçekten balık ekmek nasıl bu kadar lezzetli olabiliyor siz de şaşıracaksınız.

4 thoughts on “İstanbul’da En Güzel Balık Ekmek – Emin Usta”
  1. Bende geçen de Eminönü’nde yedim okul o taraflarda adam paso soğan doldurmuş nefret ettim. 🙂

Sizin Yorumunuz