İnternet Faturası Nasıl Azaltılır

Bilgisayarların olmazsa olmazı internetken artık laptoplar, telefonlar, tabletler, internetli televizyonlar, internetli buzdolapları gibi herşeyde internet erişimimiz var artik. E haliyle çok kullandığımız bir şeyin, gideri de çok oluyor. Peki, internet faturası nasıl azaltılabilir?

Limitsiz internet eskisi gibi çok pahalı olmasa da kotalı internet kullanan abone sayısı da epeyce fazla. Eğer ki kotalı internet kullanıyorsanız faturanın kabarık gelmemesi için sanal ortamda aldığınız nefesin sayısını bile hesaplamalısınız. Hele ki artik envai çeşit videolu reklamlar varken yok yere kotanız dolar gider. Bu sebeple reklam engelleyici kullanmanızı öneririz.

İnternette sörf yaparken bilgisayarınız önbelliğinize sürekli birşey indirip kaydeder. İncelediğiniz bir web sayfasındaki videolar, resimler, bannerlar hepsi megabyte olarak ufak gözükse de sonuçta kotanızdan ya da internet paketinizden yemektedir.

Internet kullanımlarının yanı sıra internet faturalarının zamanında ödenmesi de yüksek fatura tutarını engeller. Örneğin TTNET faturasını ödemez ve hattınız kesilirse 1 gün sonra da yatırsanız 19 TL internet bağlantısı açma ücreti bir sonraki faturanıza bindirilir.

İnternette oynanan oyunlar bilgisayarınıza indirmediğiniz için gözünüze masum gözükebilir fakat yıllar geçtikçe artik flash oyunlar da eskisinden gelişmiş hale geldiler. Dolayısıyla güzelleştikçe boyutları da arttı. Bilgisayarınıza indirmeden oynuyor olsanız da her açtığınızda tekrar on belleğe yüklendiğini unutmamak gerek.

Wireless bağlantınıza mutlaka komplike bir şifre koyun. Hem internetinizin güvenliği hem internetinizin hızı hem de internet faturanız için çok önemlidir bu durum. Birisi internetinizi kullandığında onun yaptığı islerde sizin bağlantınızın adi geçer ilginiz olmadığını ispatlayabilseniz de uğraşırsınız. Kotalıysa internetiniz yarım saatte bakarsınız kotanız patates olmuş. E kotalı olmasa bile adil kullanım kotası dolar kağnı hızında kullanırsınız bir ay internetinizi.

Her internet sağlayıcısı artik hepimizi arayıp hattınızı bize taşıyın diye taciz etmekte. Kurtuluş yok maalesef. Söyledikleri şeylere inanmayın. Önerilerini dinleyin kafanıza yatarsa gidin bir bayiden sözleşmeyi inceleyip kullanmaya başlayın. Hele ki tahahütünüz varsa sakin ha. Önce eski internet sağlayıcınızın kallavi faturasıyla müşerref olursunuz.

Telefonla aranıp da size yeni öneriler sunulduğunda üstünkörü dinleyip de evet, tamam, onaylıyorum gibi sözler söylemeyin. Vaktiniz yoksa o an, saat verin tekrar arasınlar. Üç dört dakika ayırmak yerine üç beş TL vermeyin her ay.

Sizin Yorumunuz