Hangi Üniversiteye Gidersem Garanti İş Bulurum?

Uludağ Üniversitesi Mennan Pasinli Meslek Yüksekokulu atçılıkla ilgili meslekler konusunda eğitim vermek amacıyla kurulmuştur. okul ilk mezunlarını bu sene verdi, ve bu okulda önümüzdeki yılların yarış atı antrenörleri yetiştirilmektedir.

Mennan Pasinli Meslek Yüksekokulu’nda bu sene 9 öğrenci mezun oldu. bu öğrenciler binici, seyis, nalbant, at antrenörü ya da at çiftliği işletmecisi olabilmekteler.

bu okulun müdürlüğünü yapmakta olan Profesör Dr. Ümit Polat 2 yıl önce öğrenci alımına başladıklarını belirtti. bu sene mezun öğrenci veren okul, 6 tane öğrencinin iş bulduğunu, önümüzdeki eğitim öğretim yılı içinde 21 öğrencileri olduğunu belirtti. 17 tane de ikinci sınıf öğrencisi bulunan mennan pasinli meslek yüksekokulu, şuan toplam 38 öğrenciye eğitim veriyor.

jokey-nasıl-olunurEğitimin at üzerine olması, üniversiteye başlayacak olan kişilerin dikkatini çekiyor. özellikle kızlar arasında trend haline gelen at sevgisi hem de kendilerine kariyer sağlamakta. çünkü okul atçılık üzerine öğrenci yetiştirdiği ve at ile ilgili işlerde şu an kalifiye eleman yetersizliği olduğu için okuldan mezun olanların işsiz kalması çok zor.

Jokey Olabiliyorlar mı?
toplum arasında bu okuldan mezun olan kişilerin jokey olacağına dair bir önyargı var. okulda okuyarak jokey olma şansı yakalayamazsınız. çünkü jokey olmak isteyen kişi bu işe başlarken en fazla 15 yaşında olmalıdır. boyuyla kilosu jokey olmak için yeterli azlıkta olmalıdır. yani liseyi bitirmiş bir öğrenci okula başvurduğunda boyu ve kilosu fazla olacağından jokey olamazlar.

18 thoughts on “Hangi Üniversiteye Gidersem Garanti İş Bulurum?”
 1. Hangi üniversitenin olduğunun hiçbir önemi yok. Önemli olan öğrencinin kendini geliştirmesi.

 2. bence üniversite çok iyi bir referans ama insanda bitiyor herşey, kendini geliştirmezsen okuduğun üniversitenin ne önemi var.

 3. Üniversiteden önce insanın hayatında bir şansı olması gerektiğini düşünüyorum ve kişisel gelişim.

 4. jokey olmak nasıl bir duygu acaba, özel mesleklerden birisi benim askerde tanıdığım bir abim var at yetiştiricisi gezmediği ülke kalmamış…

 5. bu devirde artık özgün olmak şart hangi iş olursa olsun kaliteli ve kendini yetiştirmiş olacaksın mecbur

 6. Üniversite ismi sadece ilk işi ararken yardımcı olabiliyor; gerisi tecrübeye ve çalışılan projelere kalmış.

 7. jokey olmak için dediğiniz gibi genç yaşta başlamak lazım apranti okullarında galiba

 8. İnsanların kulağına komik geliyor ama bu devirde mesleğin önemi yok, en çabuk ve kaliteli iş neredeyse orada okunmalı. Adana da okulu olsa 1 dakika beklemem.

 9. ODTÜ astronomi ve uzay bilimleri mezunu olup işsiz olan arkadaşıma bari buray tavsiye edeyim 🙂

 10. Sanırım böyle bir garanti hiç bir üniversitede yok .Harvard mezunuda olsan işsiz kalabilirsiniz

 11. Bence bunun bir garantisi yok. Avrupa’da yaşasak hadi neyse iş bulma sıkıntısı olmaz fakat Türkiye’ de herşey olabilir ne yazık ki.

Sizin Yorumunuz