Gelecek Turizmde İle Sürdürülebilir Turizmin Geleceğini Yazacak Üç Yeni Proje Belli Oldu

Seyahat ederken hepimiz gittiğimiz yörenin doğasını, kültürünü hissetmek, el emeklerinden satın almak, yerel lezzetlerini tatmak isteriz.

Eko turizm, kırsal turizm, kültür turizmi, gastronomi turizmi gibi farklı sürdürülebilir turizm çeşitleri ile hem biz farklı deneyimler yaşarız hem de yerel halkın ekonomisine katkıda bulunmuş oluruz.

İşte bu sebeple Anadolu Efes, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı 8 sene önce bir araya gelerek “Gelecek Turizmde” dedi ve sürdürülebilir turizm için çalışmaya başladı.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde 5 yıl boyunca başarılı modeller yaratan Gelecek Turizmde projesi kapsamında 2013 yılından bu yana 6 farklı sürdürülebilir turizm fikri desteklendi. Bursa’nın Misi Köyü’nde Misili kadınlar yerel lezzetleri ve geleneksel el sanatlarını turistlere sunmaya başladı. Safranbolu esnafıyla Karabük Üniversitesi el ele verdi, Safranbolu’ya özgü hediyelik eşyalar yaratmak için kolları sıvadı. Mardinli kadınlar tamamen kendi emekleriyle eski bir Mardin evini misafirperverliğin kitabını yazan bir pansiyona çevirdi. Şanlıurfa’da Göbeklitepe halkı, yok olmaya yüz tutmuş taş işçiliği sanatını yeniden canlandırmak için harekete geçti. Seferihisarlı kadınlar yerel lezzetlerini turistik bir deneyime çevirdi. Malatya Battalgazililer ise Arslantepe Höyüğü’nü tanıtmak için çalışmalarını hızlandırdı.

%100 Misia Projesi – İpekevi dokuma atölyesi – Misi Köyü / Bursa

Safranbolu Hatırası Projesi – Hediyelik eşyalar

Seferihisar’ın Geleneksel Mutfağı Projesi – Yöresel ürünler – Seferhisar/İzmir

Mardin’de Kadın Liderliğinde Sürdürülebilir Turizm Girişimlerinin Yaratılması Projesi – İpekyolu Misafir Evi

Yeni dönemde ise bu altı projeye üç yeni proje daha katıldı. Adana Saimbeyli’de kelebek gözlemi projesiyle, Isparta Keçiborlu’da lavanta ile kırsal turizme sağlanan katkıyla, Balıkesir Edremit’te ise yöreye özgü yemekler ile gelişen gastronomi turizmiyle Gelecek Turizmde yolculuğu devam ediyor.

 

Bir boomads advertorial içeriğidir.

7 thoughts on “Gelecek Turizmde İle Sürdürülebilir Turizmin Geleceğini Yazacak Üç Yeni Proje Belli Oldu”
  1. Bu çok uzun ve kanayan yaralar ile dolu bir konu aslında.
    Çünkü;ülkemizin her yeri turizm kaynakları ile dolu ve bize normal gelen yada burun kıvırdığımız köklerimiz bile turistlerin japonya ve myanmar gibi ülkelerin ziyaret edilme sebepleridir.Yunanistan’ın adalrının tek özelliği evlerin beyaza boyanmasından başka birşey değilmidir,güzelim ege bin basar her karışı ile

  2. kültür zenginliklerimizi keşfetmek için bile sanki zaman ayıramıyoruz her yıl yurt dışında yüzbinlerce insan gelirken biz bir şehir ötemizdeki kültür mirasımızdan haberimiz olmuyor.bana göre üzücü bir durum refah düzeyi döğrudan etkili oluyor.

  3. Benim güzel anadolum. Her tarafı cennet her tarafı turizm fakat bu konularda gerçekten sürdürülebilirlik oldukça önemli. Kısa vadeli projeler yerine uzun vadeli projeler tercih edilmeli.

Sizin Yorumunuz