Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu, 1 Ocak 2011’den itibaren yürürlüğe girmiştir. Bu kanun çerçevesinde artık, tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi yani EKB belgesi’ne sahip olması gerekiyor. Artık binaların da bir kimliği olacak ve bu kimlikte en az c sınıfı olmayan binalar geçer not alamayacak, iyileştirmeler yapmak zorunda kalacak. Bu iyileştirmelerin en başında gelen şıkların başında ise yalıtım gelmektedir. Yalıtım binalara çok ciddi bir enerji tasarrufu sağlıyor. Binalara yapılan mantolama sistemleri sayesinde ciddi enerji tasarrufu sağlanır.

Yalıtım yapan binalar, enerji kimlik belgesinde geçerli not alabilmek için istenen düzeye ulaşmaktadır. Ancak yalıtımsız, enerji verimliliği standartlarını sağlamayan binalar enerji kimlik belgesi için gerekli şartları oluşturmamaktadır ne yazık ki. Yalıtım yapmanın en önemli avantajlarından biri de yakıtı yüzde 50’ye kadar azaltmasıdır. Yani vatandaş ayda 100 lira doğalgaz parası veriyorsa 50 lira ödeyecek. Üstelik doğalgazdan da tasarruf etmiş olacak ülkemiz. Enerji kimlik belgesi almak için yaptırmış olduğunuz yalıtım masrafını, en fazla 2 yılda amorti edebilirsiniz. İnsanlarımız 3-4 bin lira masraf yapıp masrafa girmek istemeyebilirler. Bu parayı çok görebilirler ama bu verdikleri parayı 2-3 yılda amorti edecekler zaten yakıttan. Hem de ülkemiz kazanmış olacak. Ondan sonrası yani sonraki yıllarda yakıttan ettiğiniz kar cebinize kalmış olacaktır.

Tabi yaptıracağınız yalıtımın belli şartları olması gerekmektedir. Mühendisler veya işin uzmanları, evinizde keşif yaptığında yalıtım için belirlediği ölçüler ne ise mutlaka uyulmalıdır. Örneğin daireniz için veya binanız için ön görülen ölçüler 5 cm ise 5 cm olmalı 3 cm ise 3 cm olmalı. 1 cm eksik olsun da ucuza mal edelim diye düşündüğünüzde hem şartlara uymayacak hem de zannettiğiniz gibi mantolama binanızı korumayacak verdiğiniz para da boşa gidecek, belki de etkisi olmamış olacak veya tam etkisini alamayacaksınız.

Tabi yalıtım sadece kışın soğuktan değil yazın sıcaktan da korur. Kışın yakıttan kar ettiğiniz gibi yazında klimadan, elektrikden kar etmiş olacaksınız. Az yakıt yakılacağı için hava kirliliği de az olacak.

Sizin Yorumunuz