En Uygun Ucuz Akü Fiyatları 2018

Genel olarak akü fiyatlarını incelemeden önce akü nedir sorusunu kısaca yanıtlayalım. Aracınızın çalışabilmek için gereksinim duyduğu elektrik enerjisini,  yapılmış olduğu sistem sayesinde kimyasal enerji olarak içerisinde depo edip, ihtiyaç anında kullandıran cihaza akü denir.

Akünün içerisindeki kimyasal maddeler demir, nikel, kadmiyum ve lityumdur ve bunlar akünün çeşidini belirtir. Günümüz teknolojisinde en çok kullanılan akü çeşidi kurşun asit akülerdir.

Uygun Akü Fiyatları 2018

Otomobil, motorsiklet, kamyonet, kamyon, tır, sürat teknesi, yat, tekne gibi araçlarda akünün görevi ilk çalışma anında marş motoruna elektrik akımı vermektir ve aracın hareket haline gelmesi için, ateşleme sistemlerine gereken elektriği gönderir. Tabii bunun yanı sıra aracın ses sistemi, kliması, kaloriferi, sanrufu, otomatik camları, elektrikli koltukları, farları, iç aydınlatması, multimedya ekranı gibi kısımları için de elektrik ihtiyacını sağlar ve aracın voltaj kontrol sistemini oluşturarak, motordaki hafızayı, radyoyu, farı herhangi bir voltaj dalgalanması durumunda zarar görmemesi için korur.

Ucuz Akü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınız için akü alırken dikkat etmeniz gereken bir çok husus vardır.

İlk olarak ticari araçlar için akü ve hususi kullanım için olan araçların aküleri arasında farklar bulunmaktadır. Örneğin sarı renkli taksi aküleri farklı özelliklerle üretilirken, sıradan akülerin özellikleri farklıdır. Bu yüzden kullanım amacınıza göre akü seçimi yapmalısınız. Ayrıca arabanızda ses sistemi, multimedya ekranı, Xenon far gibi ekstra elektrik tüketen aksesuarlar bulunuyorsa buna göre daha yüksek amperli akü takmanız faydalı olacaktır.

Bu tip özellikler yoksa, fabrika üretimi akünün özelliklerini sağlayan herhangi bir akü takmanız işinizi görür. Tabii Avrupa yapımı aküler ile Türkiye’de üretilen aküler arasında farklar bulunuyor. Akü yönünden sıkıntı çekmek istemiyorsanız, kaputun altına uyum sağlayabilecek aküder arasında yüksek amperli olanı seçmeniz, akü problemi yaşamanızı engeller. Orijinal aküden daha yüksek amperli bir akü kullanmanız aracınızda herhangi bir zarar vermez.

Yan sanayi aküler orijinal akülere göre daha uygun fiyatlı olmaktadır. Ama çok uygun ve ucuz akü olsalar da Türk Standartları Enstitüsü‘ne uygun şartlarda üretildikleri için herhangi bir tehlike arz etmezler. Tabii fiyatına göre kalite beklemelisiniz.

parcakolik.com

Akü fiyatları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz parcakolik.com  otomobil, taksi, kamyon, kamyonet,  otobüs, minibüs, klasik oto, forklift, tekne, yat, marin, jel, scooter, akülü sandalye gibi birçok araç çeşidi hakkında sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca ihtiyaç duyduğunuz takdirde Esenyurt ve çevresine yerinde akü montaj hizmeti veriyor.

    1. Mustafa 19 Mart 2018

    Leave a Comment