Diş Gıcırdatma Nedir – Nasıl Tedavi Edilir?

İnsanların çoğu gece diş gıcırdattığının farkında bile değildirler. Bu kötü alışkanlıklarının farkında olmayan kişilerin bu durumun üstesinden kolayca gelmeleri mümkün değildir. Uyku sırasında diş gıcırdatma alışkanlığının biyolojik ve psikolojik sebepleri olduğu saptanmıştır.  En önemli nokta, bu sorunun bilinçsizce yapılmasıdır. Bu konuda sizi haberdar edecek olan kişi ise sizinle aynı odada uyuyan kişilerdir; çünkü uyuyan insanı uykusundan kaldıracak derecede rahatsız eden bir durumdur.

 

Diş Gıcırdatmanın Sebepleri ve Önemleri

Kenarları veya köşeleri kırılmış ön dişler, dişlerde aşınmış yüzeyler ve hatta kimisinin ısırma yüzeyleri düzelmiş ise eğer herhangi bir diş eti problemi (kırmızılık, ağrılı diş etleri, diş etlerinde şişme ve benzeri problemler), sabah kalktığınızda ağrıyan çene eklemleri, gün içindeki baş ağrıları gibi sebepler geceleri dişlerinizi gıcırdattığınıza delil olabilir.

Diş gıcırdatma alışkanlığını durdurmanın en iyi yolu, gıcırdatmayı ciddi mücadele etmektir. Bununla mücadele için yapabileceğiniz en iyi şey öncelikle bir hekim ile görüşmektir. Bu malokluzyon (dişlerin düzensiz sıralanması) vakası da olabilir ve diş hekiminiz bu soruna uygun tedavi şeklini size söyleyecektir.

İnsanın uykusunda diş gıcırdatmasının bir diğer sebebi ise vücuttaki önemli mineral ve vitaminlerin eksikliğidir. Bu vitaminlerden biri olan pantotenik asit (B5 vitamini/anti-stres vitamini)dir. Bu vitaminin eksikliğini avokado, yoğurt, taneli tahıl ve sebze gibi doğal yollar ile de karşılayabilirsiniz.

Diş gıcırdatma alışkanlığınızı mümkün olduğunca dikkate almanız ve hekiminize gözükmeniz tavsiye edilir.

9 thoughts on “Diş Gıcırdatma Nedir – Nasıl Tedavi Edilir?”
  1. Bu sorunu olanlar için diş gıcırdatma ve diş sıkma önleyici silikon aparatı yapmışlar da onu takınca nasıl uyuyorlar bilmiyorum.

  2. Bende dişimi gıcırdatıyorum ve bunun bir hastalık olduğunu bilmiyordum,bende hekimime görüneyim en iyisi

  3. Çocukken bende gıcırdatırmışım sonra kendiliğinden geçti ama psikolojik olduğunu düşünüyorum.

  4. Diş gıcırdatma diyip geçmemek gerek. Bazen büyük hastalıkların habercisi de olabilir. En önemlisi de siz duymasanız da yanınız da yatan için kötü bir ses oluşuyor

  5. Uykuda diş gıcırdatmadan dolayı dişini kıran bile varmış.Aslında tedavi olmak en iyisi

  6. Nasıl tedavi edilir,edilemez böyle her gün yeni ve stresli bir güne uyanırsak her akşam tabi ki dişleri gıcırdatırız

  7. sonuc itibarı ile diş gıcırdatma içe atımın salımı olarak karşımıza cıkıyor

  8. sıkıntının sitresin kötü olayların dışa vurumu bence içe atmamak lazım herşeyi

  9. Sanırım bende diş gıcırdatıyorum çünkü sabahları korkunç bir çene ağrısıyla uyanıyorum bazen ayrıca mesela birşeyler çiğnersken çeneden gelen seslerde bunun belirtisi sanırım

Sizin Yorumunuz