Çocuğunuzu Özel Okula Göndermek Mantıklı mı?

Daha önce haddim olmadan, akrabalarımdan birinin çocuğu özel okula giderken, beni ilgilendirmeden bir hesaplamanın içerisine girdim. Bu çocuk benim olsaydı, benim de param olsaydı, acaba ben çocuğumu özel okula gönderir miydim? Bunu düşünmek adına girdim bu hesaplamaya. Hesapladığımda korkunç rakamlar çıkmıştı ortaya.

Şimdi bu konu aklına nereden geldi recepozan diyeceksiniz; şuradan geldi anlatayım. Bu gün Pazar olduğu için bir gazete aldım ve rahat rahat kasmadan okuma fırsatı buldum. Gazetede aynen şöyle yazıyordu ve şok oldum. “Bir özel çocuk bir milyon lira” yazılı bir başlık dikkatimi çekti. Yine daha önceden hesapladığım o özel okul maliyeti aklıma gelmişti ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle şunu belirteyim ki eğitim çok önemli bir şey ve yazacaklarım tamamen kendi düşüncelerim. Gazetede yazan haber de bir çocuğun ana okulundan, üniversiteye kadar ki okul hayatını özel okullarda geçirmesi durumunda bir trilyon para harcanacağını belirtiyorlardı. Tamam o biraz abartı olsun ama en az 650 bin Türk lirası gider 17 yılda. Ana okuluydu, ilköğretimdi, liseydi, özel üniversiteydi, kitap parasıydı, dershane parasıydı, kıyafet parasıydı derken bir dünya para tutuyor. Benim akrabam yıllık 10.000 Türk Lirası veriyordu ortalama. Ben açıkçası özel okulların çocuğa ekstra bir şey kattığını düşünmüyorum. Belki daha hijyenik ortamdalar, daha kaliteli insanlar var, kapısında güvenlikler var belki, ama ne olursa olsun bunlar o çocuğu profesör yapmaya yetmeyebilir. Ayrıca özel okullardaki hocaları da ben beğenmiyorum. Çok fazla kendini beğenmiş oluyorlar. Zengin ve yüksek makamlardaki ailelerin sözlerini, onlar kabul etmeseler de dinliyorlar. Param çok olsaydı tamam. Ama 5 trilyon param bile olsa özel okula yollamam çocuğumu. Ben bu sayede yüksek insanlarla tanışacağım diyorsan o ayrı veya başkalarına hava atmak için çocuğunu özel okula gönderiyorsan o bambaşka bir şey zaten. Düşünsene hatrı sayılır bir yerde müdürsün. Çocuğunu devlet okuluna yollarsan başına neler gelebileceğini ve senin bunlarla uğraşmamak için sırf bu yüzden çocuğunu özel okula verdiğini. En kötüsünü sona sakladım. Bir de şöyle bir baba profili vardır. Adamın vakti yoktur. Parası vardır. Çocuğu özel okula yollar ki, ileride çocuğu başarısız olursa veya çocuğuyla ilgilenemediğinden dolayı kaynana dırdırı çekerse daha ne yapayım diyebilsin. Aile büyükleri tarafından bir şey söylendiği zaman, daha ne yapayım onu en güzel okullara yolladım diyebilsin veya o şekilde düşünebilsin. Kendini rahat hissedebilsin. Bence yanlış yaparsınız. Bir düşünsenize? O kadar parayı vereceksin çocuğun eğitimine eyvallah, eğitim güzel bir şey ama adam mezun oldu. Bu şartlarda iş bulmak kolay mı? Hadi buldu diyelim ki o verdiğin parayı toparlamak için en az 10 yıl çalışması gerekecek, o zamana kadar o da yaşlanmış olacak. Ne gerek var ? O kadar parayı okula vereceğine at bir kenara veya gir bir eve, arsaya. Çocuğun okulunu bitirince ver onun altına 3 tane daire daha kârlı. Emin ol daha kârlı, En azından çocuk kendisi rahat yaşasın madem sen yaşayamadın bırak da o yaşasın.

Eğitim tabii ki önemli ve şart ama bu şekilde olmamalı bence. İlle de para harcamak istiyorsan, özel okula vereceğin parayı özel öğretmenlere ver daha iyi. Çocuğun okusun devlet okulunda, tut 3 tane öğretmen haftalık veya saatlik. Sadece senin çocuğunla ilgilensin, en azından daha iyi olur. Ben bundan yanayım. Özel okullara boşa para dökmeyin. Okuyan çocuk hakikaten okuyor zaten. Benim düşüncem bu şekilde; katılıyor veya katılmıyor olabilirsiniz. Bunu yorumlarınızda gösteriniz.

10 thoughts on “Çocuğunuzu Özel Okula Göndermek Mantıklı mı?”
 1. Hayır ben zaten gönderememde özel okula devlet okuluna anca yetişebiliirm 😀 hadi diyelim çok param var zenginim yine göndermem çocuğumu devlet okula gönderiirm oradaki arkadaşlık ortamı daha etkili bence birde özel kula vereceğim paralarla çocuğumu sosyal etkinlik kurslarına gönderiirm kendini yetiştirebilmesi için vs..

 2. Şu zamanda mantıklı şuankı egitimi sistemini anca özel okullarda güzel anlatılır.

 3. Kimseyi etki altında bırakmak istemem ama şunu söyleyebilirim ki adam okumus master yapmıs 2 tane yabancı dıl var gırmıs 1300 lıralık ıste calısıyor normal lısans mezunu ıle aynı sevıyede calısıyor ben bunu gordum yasadım. Hatta kendısı de keske okumayıp o ozel okullara verdıgım 80 mılyara yakın parayla bır daıre alsaydım sımdı en azından bır daırem olurdu kıra alırdım veya oturur kıra vermezdım dıyor cocuk. Bence de ben o yuzden ozel okullara para vermekten yana degılım. Ama hakkaten okuyup guzel yere gelen ınsanlar var degecek ise neden olmasın verılır. ama ıs hayatında gırdıgınde 3000 veya uzerı bır maas alabılecekse mantıklı hos bunu da buyumeden bılemeyız kısmet meselesı bu rıskı goze almak bana mantıklı gelmıyor

 4. çok değerli arkadaşlar eğitime harcadığınız para uzun vadede size bir getirisi olmaz ama çocuğunuzun geleceğine yapılmış bir yatırımdır ve hepimiz bu yatırımı yapmakla mükellefiz.okul seçerken gerek eğitimin kalitesi gerekse sunulan sosyal imkanlar bunların hepsi önemlidir.eğitime harcanan para diğer harcamalarla kıyaslanmamalıdır.üst kattaki komşum oğlunu ankara bulunan ksc eğitimin kurumuna kayıt ettirdi.uygun fiyata kaliteli eğitim veren yerlerde var böyle okulun mini golf sahası ve sinema salonu var düşünebiliyomusunuz komşumda orta gelirli bir insan şimdi o çocuk o okulda okuyacak eminim iyi yerlere gelecek mantıklı bir seçim yaptığını aile ilerde anlayacak şu an için özel okula göndermek tabikide mantıklı.

 5. Birde iyi semtlerdeki devlet okulları tarafından düşünürsek, onlarında para isteme açısından özelden farkları yok. Bir kere torpilsiz öğrenci almadıkları gibi basgit muhabbeti yapıyorlar. Burasıda devletim özeli diyorlar açık açık.Beş yıl önce en az dörtbin bağış adı altında para istemişlerdi. vermezsen mümkün deel kayıt yapmıyorlar. ( lük semt devlet okullarından bahsediyorum.Abartısız. Misal Ataşehir.) Bir sene önceden emlakçıya para yedirip ikamet gösterenler mi dersiniz, yukarıdan torpil koyanlar mı dersiniz her yolu deneyenler var. Ayrıca yol yemek ve akşam etüdü falan aylık yine yedi sekizyüz masrafı sabit..Bu devlet okullarına vereceğine ÖZEL OKULA VERİR ADAM GİBİ MUAMELE GÖRÜR KAPIDA KARŞILANIRIM. Bu arada özel okula bende karşıyım ama başka senecek yok. Yada kenar mahalledeki en düşük okula ( zira hiç imkanı olmayıp sosyo ekonomik olara en düşün aile çocukları ki yazık) vereceksin. ve hep aklın çocukta olacak. Başka yol yok.

 6. Üniversiteye kadar mantıklı bulmuyorum.
  Çocuk, kişiliğinin oturduğu zamanlarda hayatı toz pembe görüyor.
  İlla göndereceksem, üniversitede gönderirim.

 7. Artık devlet liselerinin seviyesi çok da iyi değil. Elin parmağı kadar iyi lise var. bu durum da insanları özele sevk ediyor.

 8. Özel lisede iyi olan tek MF sınıflar oluyor diğerleri gerçekten 4 yıl boşa geçiyor. Sizinde dediğiniz gibi en mantıklısı özel hoca tutmak.

 9. Özel okulda okuyan çocukların tek farkı ailenin zengin olmasıdır. Çok büyük haksızlık . Fakir çocukları napacak devlet okullarında ? Tek çözüm eğitim sistemini düzeltmek . Özel okuldan /üniversiteden mezun kişiler diğer öğrencilerin hakkını yiyor . Zorluk içinde bir yerlere gelmiş birisi olarak bu durum zoruma gidiyor.

Sizin Yorumunuz