Capacity AVM Asansör Güzelliği

Bakırköy AVM’leriyle ünlü bir semt olma yolunda hızla ilerliyor. İlk olarak Galleria, sonra Carousel, son olarak da Capacity. İsmi bana tuhaf geldi. Sanki belli bir kapasiteye sahibiz gibi sınırlayıcı bir intiba bıraktı bende. Tabii “belli bi kapasite üzerinde klas hizmet veriyoruz” diye de yorumlanabilir. O bizim fesatlığımıza aman algımıza kalmış. Dört katli bu mekan, oldukça basık. Bir katını gezdiğimizde ee bu kadar mi diyorsunuz. Üst katları muntazam krokide düzenlenmiş lakin alt katlar oldukça karışık. Bir nevi sahsına münhasır fışkıyesi var. Giriş katta bulunan sus havuzu en üst kata kadar su fışkırtarak çeşitli ışık oyunları sunabiliyor. Anlayan beri gelsin bize de anlatsın. Avm o kadar basık ki belki yazın ferahlatıcı etkisi vardır, bilemeyiz.

Yemek kati fena değil. Her türde yiyecek var. Bilinen fastfoodların hemen hemen hepsinin şubesi var. Bir de Kuzey Güney’de meşhur olan Makara bir tek burada varmış sanırım. Denemedik. Vakit olmadığından maceraya giremedik. Bereket Döner’e oturduk. Recep pilav ustu döner istedi; beğendi. Ben menüde değişik ürün olarak Bereket Sarma vardı onu istedim. Güzel fakat hızlı yiyin. Üzerindeki sos soğuduğunda lezzeti azalıyor. Bir de lavaşlarını iki hayırla uğurladık.

Diğer husus, sinema. Cinemaximum 9 salonla hizmet vermekte. Salonların normal girişleri basamaklı ama perde önünde bir kapı daha var. tekerlekli sandalye ile 8. ve 9. Salonlar hariç girilebilir. Ama! En önden izleyeceksiniz. Normal bir şey herkes izliyor evet biliyorum. Lakin en ön koltuğun da bir koltuk önünde olacaksınız. Yani kafanızı kaldırmadan perdeyi görmeniz imkansız. İki gündür boynum tutuk, varın siz anlayın.

Bir diğer husus otopark. Otoparkın ilk katı hariç diğer katlara asansör yok. Bizim gibi hızınızı alamayıp en alt kata inerseniz üç kat yukarı yürüyen rampayla çıkacaksınız. Akülü sandalye ile çıkış rahat. İnişi önermem, geri geri de olsa denemeyin. Otopark ilk yarım saat ücretsiz. Otuz liralık alışverişe üç saat ücretsiz. Engelliye full ücretsiz.

Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Capacity’nin asansörleri… Türkü bile yakılır o derece şahane. Öncelikle buradan proje müellifliğini ve mimari tasarımını yapan sayın Mimar Muammer Bakır’a hürmetlerimi sunarım. Adamlar bulunmayan asansör yapmışlar. Mağazalar bildiğiniz gibi sıra sıra. Bir bolümde tam iki mağazanın arasından uzun ince bir koridor gidiyor. Koridorun tam sonunda sağda ufak bir kapı var. Maksimum iki metrekare bir alana giriyorsunuz, sandalyeyle girebilirseniz. Çünkü koridor ve kapı normal ebatta bir tekerlekli sandalyeden 5-6 santim geniştir. Bu alanda 180 derece dönebilirseniz asansöre girebilirsiniz. Yemek katında durum daha feci çünkü asansöre giden uzun ince koridor yemek yiyen insanla dolu.

Asansörlerin böyle bir halde olmasının güzel bir yani var. Kimse asansör kullanmıyor; asansör bekleme problemi hiç yok.

capacity-asansor

One thought on “Capacity AVM Asansör Güzelliği”
  1. Capacity’de birkaç kez alışveriş yapmıştım. Ben memnun kaldım mağazalarından ferahlığından.

Sizin Yorumunuz