Bu Yaz da Tatil Yok

Çocukluğumdan beri televizyonda gördüğüm tatil mekânlarında tatil yapmayı hep hayal etmişimdir. Kıskanmamışımdır ama gitmek istemişimdir. Her yaz yaklaştığında ulan bu yaz şuraya giderim, buraya giderim diyorum, yaz geliyor yine mi gol değil diyorum Sadri Alışık gibi.

Her sene bir şey çıkıyor. Çoğunda para olmuyor, olsa da çok istediğim o tatillere gitmeye kıyamıyorum. Neden diyecekseniz, bir yıl boyunca çalış ve sonra 6 aylık maaşını 15 günde ye gel. Tatil dönüşü oluşacak tabloyu gözümde canlandırıyorum ve her sene bir yere gidemiyorum. Cimrilikten değil, cebimdeki para anca dönderiyor beni; ondan belki de..

Bazıları da var kredi çekip, karttan çekip tatile gidiyorlar. Onlara imrenmeden edemiyorum. Bankalar insanların ocağını söndürmek için tatil kredileri çıkartıyor. Faizle tatil yapıp, bronzlaşıp geliyoruz. Bir yandan da ömür gelip geçiyor diyor insan. İşte ben bu ikisi arasında kalıp hiç bir şey yapamayanlardanım.

Yaşım geldi 29’a daha şöyle çatır çatır bir tatil yapamamışımdır. Yarını düşünmeden, fiyatını sormadan bir yerlere gidememişimdir. Bir de ben otobüsle tatile gitmeyi sevmiyorum. Tatil dediğin meşakkatli olmayacak. Araban olacak yakın veya uzak çevreleri gezebileceksin. Mesela param olsa, arabam da olsa, Tekirdağ, Çanakkale, oradan aşağı inerim sahilden. Oradan sahilden Hatay’a kadar gezerim. Oradan içerilere girerim Urfa’ya, Trabzon’a giderim. Kısacası gördüğüm, duyduğum, belgeselini izlediğim her yere gitmek isterim. Ama tabi bu işler para ister J

Yine 2014 yaz sezonu açıldı. Plajlar dolmaya başladı. Canım memleketimin kızgın kumlarında vatanının evladı yerine önce Ruslar yatmaya başladı. En çok da buna uyuz olurum. Kıskanmam, uyuz olurum. Arkadaş yaşadığımız yerleri bizden daha çok gezip, dolaşıyorlar. Bizim tarihimizi bizden iyi biliyorlar. Hal böyle olunca üzülüyor insan. Biz bırakın Rusya’ya gitmeyi, daha kendi ülkemizi gezemiyoruz.

Zaten para olsa da bu yaz iznim yok, yeni işe başladım. Dediğim gibi her sene bir şey çıkıyor. Bakalım artık ne zaman hayalimizdeki yaz tatilini geçireceğiz. Allah tabi ki her şeyden önce huzur sağlık versin, çok çok önemli şeyler değil ama insan nefsi işte istiyor. İnsan bazen istiyor dibinin göründüğü denize dalmayı. Muhtemelen bu sene de suyuna ekmek banacağız yaz tatilinin, cumartesi pazar günleri televizyonlardan izleyip. Bu sene de bize İstanbul plajlarının yolu gözüktü.

Bilmiyorum ya çok param olsa da bu hayal ettiğim tatili bir kere yaşardım herhalde. Bir yandan Dünya’daki daha zor, aç insanları düşünüp ikinci tatili gene yapamazdım sanırım. Açıkçası çok fazla müsriflik yapamazdım. Hemen hemen herkesin kredi borcu var. Aileler bu fuzuli harcamalar yüzünden zor durumlar yaşıyor. Yıllardır çalışan insanların altında hiç bir şey kalmıyor bu bir iki haftalık yaz tatilimiz için. Bu dengeyi iyi kurmak lazım.

Biraz ağır bir yazı oldu sanırım. Aslında yazıya güzel başlamak istemiştim ama duygularım beni bu yöne itti. Herkese 2014 yaz sezonunda iyi tatiller dilerim.

One thought on “Bu Yaz da Tatil Yok”
  1. valla çok doğru. biz de 1 aylık maaşı yatırıyoruz ama 1 aylık maaşın zaten yarısından fazla hep borca gidiyorken bir de tatil masrafı eklenince…

Sizin Yorumunuz