BTK Engelliler İçin İndirim Düzenliyor

1 Nisan 2014 tarihinden itibaren yeni bir düzenleme yürürlüğe girecek. BTK GSM ve internet sağlayıcı firmaların engelli kullanıcılara indirimli tarifeler sunacağını bildirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu engelli abonelerin özgürce ve uygun fiyatla iletirsim kaynaklarını kullanabilmesi için çeşitli düzenleme çalışmaları sürdürüyor. Engelsiz Erişim mottosuyla yeni kararlar ve düzenlemelerin hayata getirileceği açıklandı.

BTK amaçlarının bu düzenlemelerin 1 Nisan’a kadar tamamlanıp kullanıcılara sunulması için hızla çalıştıklarını söylüyor. Bu indirim ve düzenlemelerin engellilerin hayatını kolaylaştıracağını iddia eden BTK makul ölçüde ekonomik tarifeler sunulacağını açıkladı. Tüm internet sitelerinin engelli kullanımına uygun şekilde düzenleneceği belirtilirken sesli konum bilgisi servisinin tüm emsellilere ücretsiz olacağı öngörülüyor.

Bu servis ile engelli bir abonenin konum bilgisi abone talep ederse eğer istediği kişilerce anlık olarak sorgulanıp öğrenilebilecek. Ayrıca konuşma engelliler için konuşma suresi içermeyen sadece data paketli hatlar da GSM operatörleri tarafından hizmete sunulacak. Bu hizmetler hakkında bilgi almak isteyen her engelli GSM operatörünün engelliye özel tasarlanmış web sayfalarında sunulacak.

BTK’nın Nisan ayında yürürlüğe sokacağı yeni düzenlemesiyle 200.000’in üzerinde abonesi bulunan tüm isletmeler engelli abonelerin kullanımı için erişilebilir web sayfaları düzenleyecek. (cihan)

7 thoughts on “BTK Engelliler İçin İndirim Düzenliyor”
  1. Onlar benden olarak engelli olabilirler ama yaşam olarak asla engelli olmamaları lazım ALLAH yardımcıları olsun BTK nın bu güzel davranışını diğer büyük firmalarında yapması dileği ile…

    1. BTKBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yani tüm herkes yapma zorunluluğunda.

  2. Çoğu firmanın yapması gereken ince bir davranış olmuş. Onlara kolaylık gösterilmezse kimlere gösterilecek ki?

  3. Yıllarca Engelli insanlara hizmet veren bir firma yetkilisi olarak bu tür gelişmelerden memnuniyet duyuyoruz. Bu insanlarla bir hayat paylaşmaya başladığınızda onların bedenlerindeki engelin, duygu, düşünce, sorumluluk bilinci için bir engel olmadığını görüyorsunuz. Yıllarca göz ardı edilen engelli grubu yavaş yavaşta olsa bir takım haklara sahip oluyorlar. Bazende art niyetli engelli vatandaşlarımız yüzünden elde ettiklerini kazanımları da kaybettikleri olmuyor değil. Bu nedenle Allah bizleri her tür insanın iyisi ile karşılaştırsın. Herkese kolay gelsin…

  4. güzel bir tasarı ve uygulama. sektörde etkin firmalara da örnek olacak bir davranış

Sizin Yorumunuz