Bireysel Emeklilik Sistemi Avantajları-Dezavantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi BES nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bireysel Emeklilik Sistemi yapmış olduğunuz birikimleri belli bir yıl geçtikten sonra veya emekli olduğunuzda size ek bir gelir olarak geri verir.

Bireysel Emeklilik Sistemi çeşitli fonlardan oluşur. Bu sisteme belli periyotlarda ki genellikle aylık olur, katkı payı ödenir. Yatırdığınız katkı payları fonun türüne Gore belli oranlarda değerlenir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde 10 yılı doldurduğunuzda ya da 56 yaşınıza geldiğinizde geri ödeme almaya hak kazanırsınız. Yatırımınızı ister toplu olarak ister taksit taksit alabilirsiniz.

Birikim yapmak isteyen ama yapamayan kişiler için güzel bir sistem. Su anda BES katkı payı olarak ödediğiniz tutarın %25’i kadar da devlet ekleme yapıyor. Bu sebepten en karlı ve tercih edilen yatırım aracı olarak tercih ediliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi paranızı tutamıyorsanız çok iyi bir birikim yöntemi. Maaşınızdan ayırıp yaptığınız bireysel emeklilik katkı payına %25 de devlet katkı yaptığı için bu sebeple de gayet makul. Devletin Bireysel Emeklilik Sistemi için yaptığı katkı asgari ücretin %25’i kadar.

Bireysel Emeklilik Sistemi şirketinizden memnun kalmazsanız istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Ücret ödemeden bireysel emeklilik hesabınızı taşıyabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik ödemelerinize istediğiniz zaman ara verebilirsiniz.

Bireysel Emekliliğin kötü yanı bu sistemden çıkmak isterseniz ciddi kaybınız olmasıdır. Devlet ciddi kesinti yapıyor. Çıkmadan önce dondurma yolunu seçin.
Bireysel Emeklilik Sistemi yerine Bireysel Emeklilik Şirketi ile birikim yaparsanız yüzde 10’a kadar kesinti yaşarsınız. Bu sebeple BES daha avantajlı gözüküyor

2 thoughts on “Bireysel Emeklilik Sistemi Avantajları-Dezavantajları”
  1. Sigorta acentelerinin tutumlarından mı, geçmişte yaşanılan ve duyduğum olumsuz örneklerden mi bilmem ama hiç sıcak bakamadığım bir sistem.

  2. bana hiç mantıklı gelmeyen bir sistem kararlı bir şekil de biriktitebilenler için ideal

Sizin Yorumunuz