Bilgisayardan Telefonun İnternetine Nasıl Bağlanılır ?

Gelişen teknoloji sayesinde artık cep telefonlarımızı modem olarak kullanabiliyoruz. Bundan önce vınlar vardı hayatımızda fakat herkesin telefonu son model olunca, internet paketleri olunca artık vınlara ihtiyaç kalmadı. Vın hem pahalı hem tehlikeli bir oyuncak zira gsm operatörlerinden aldıysanız kotayı geçince baya bir fatura geliyor. Artık cep telefonumuzu modem olarak kullanarak, cep telefonumuzdaki internet bağlantısını bilgisayarımıza bağlayabiliyoruz. Daha doğrusu bilgisayarımızdan telefona bağlanıyoruz. Bunun için tabi iphone için söylüyorum kişisel bağlantı noktanızı açmanız gerekiyor. Oradaki şifreyi bilgisayarınızda ağları arattığınız da telefonunuz çıkıyor oraya yazıyoruz ve artık bilgisayarımızda cep telefonumuzun internetini kullanabiliriz. Özellikle fiber interneti olan cep telefonu sahipleri bilgisayarlarından baya hızlı girebiliyor internete. Hatta ben bazen düşünüyorum evdeki interneti iptal edip hep mi cepten bağlansam diye ayda 60 liradan kurtuluruz diyecem ama çok yavaş olmasından korkuyorum. Sonuçta cepteki internet sınırsızda olsa belli bir kota aşımından sonra yavaşlayacak ama film, müzik indirmeyenler için, online oyun oynamayanlar için düşünülebilir bence.

Mobil internet teknolojisi kullanımının artmasıyla, kullanıcıların akıllarını bu sefer başka bir soru işgal etmektedir. Mobil internet kullanıcıları, internet bağlantılarını bilgisayara aktararak kullanabilir mi ? Eğer bu mümkünse, nasıl yapılabilir ?

Bu kullanıcıların mobil cihazlarına (telefonlarına) bağlı bir özelliktir. Bu özelliği destekleyen telefonlara sahip kullanıcılar; cihazlarını modeme dönüştürerek, internet bağlantılarını bilgisayara aktararak kullanabilirler.

Telefondaki İnternet Bilgisayara Nasıl Aktarılabilir ?

Bunun birbirine benzeyen 2 yolu vardır;

1) Bağlanılabilir ve Taşınılabilir Wi-Fi Özelliği: Cihazınız bu özelliği destekliyorsa, bu özelliği aktifleştirdiğinizde telefonunuz kablosuz modeme dönüşür.Gerek bilgisayarınızdan, gerek diğer mobil cihazlardan Wi-Fi şifreniz ile telefonunuza bağlanılarak, internet bağlantınız kullanılabilir.

2) Bluetooth ile İnternet Özelliği: Cihazınız bu özelliği destekliyorsa, yapmanız gereken tek şey telefonunuz ile bilgisayarınızı eşleştirmektir. Bunun için;

Denetim Masası > Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar > Aygıt Ekle ; diyerek telefonunuzu bilgisayarınıza bluetooth aygıtı olarak ekleyebilirsiniz.

Bluetooth aygıtı olarak ekledikten sonra;

Denetim Masası > Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar ; penceresini açtıktan sonra eklediğiniz bluetooth aygıtının üstüne çift tıklayın.Açılan pencereden ”İnternet ve Telefon ” sekmesi altındaki ” Bu numarayı ara: ” telefon numaranızı giriniz. ” Bağlan ” butonuna bastıktan sonra telefonunuzdaki internet bağlantısını bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Unutmayınız; kullandığınız operatörün (Turkcell,Vodafone,Avea) bulunduğunuz ortamdaki çekim gücüne ve internet paketinize göre bir hız ile internet bağlantınızı kullanırsınız.

Kaynak : http://www.herteldenblog.com/telefondaki-interneti-bilgisayara-aktarma/

8 thoughts on “Bilgisayardan Telefonun İnternetine Nasıl Bağlanılır ?”
  1. Ben Genelde Bağlanılabilir ve Taşınılabilir Wi-Fi Özelliği İle Bağlanıyorum 🙂

  2. galaxy s4 cihazımda bu özellik var. ayrıca yeni üretim s3 minilerde de bu özellik bulunmakta

  3. Bu özellik teknolojinin bize sunmuş olduğu bir güzellik olarak adlandırılabilir. Ben wifi ile bağlanıyorum ama bu yöntem daha yaygın bir şekilde kullanılıyor.

  4. evet bazı telefonlar modem olabilme özelliğine sahip ve bu büyük bir avantaj getiriyor bence wifi bağlantısında problem varsa

  5. Operatörlerin fırsatçılık yaptığı bir alan. Telefondaki interneti paylaştığınızda dikkat edin sağlam gidiyor kotadan.

Sizin Yorumunuz