Bilgisayar Oyunu Oynayarak Para Kazanmak

Oyun oynamayı seven bir insanın en büyük hayali, bilgisayar oyunu oynayarak para kazanmaktır. Peki bu mümkün mu derseniz evet mümkün. Eskiden gülüp geçilirdi fakat artık oyun oynadığınız sureleri nakite çevirebilirsiniz. Benim bildiğim altı seçenek var;

Oyun üretmek
Yazı yazmak
Yayın yapmak
Video çekmek
Profesyonel oyuncu olmak
Oyun içi ticaret yapmak

 

oyun-oynayan-lızlarOyun üretmek: bilgisayar oyunları esasen teknik olarak bir çok is kolu istihdam eder. Oyun karakteri tasarım çizimleri, oyun senaryosu, oyun müzikleri, oyun grafikeri gibi saymakla bitiremeyeceğimiz kolu vardır. Bu konulardan birine hakimseniz bir oyun için üretim yaparak para kazanabilirsiniz.

Yazı yazmak: oyun oynayarak geçirdiğiniz vakti nakite çevirmek için en güzel yollardan biridir. Oynadığınız oyunlar, oyun teknolojileri, oyun rehberleri, oyun donanımları gibi konularda yazılar yazıp isterseniz basili dergilerde, gazetelerde, fanzinlerde yayınlayabilir, isterseniz blog ya da site kurarak yayınlayabilirsiniz. Örneğin oynadığınız oyunları tanıtan bir blog hazırlayıp adsense gibi reklamlar koyabilir ve firmalardan reklam alabilirsiniz. Bu tarz bir site ya da blog yaptırmak isterseniz 2ikikafadar(at)gmail.com bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Oyun oynayarak para kazanmak-Yayın yapmak: Artık oyun oynarken bir taraftan canlı yayın yapmak mümkün. Youtube üzerinden ya da bu is için kurulan twitch.tv üzerinden oynadığınız oyunu canlı yayınlayabilirsiniz. Youtube üzerinden yaparken youtube reklamları üzerinden, twitch.tv‘den yayın yapacaksanız sizi takip edecek kişilerden ya da izleyicilerinizden donate alarak para kazanabilirsiniz.

Video çekmek: bandicam gibi ekran kayıt programlarıyla oynadığınız oyunu kaydedebilirsiniz. İsterseniz oyunun başlangıcını çekerek oyunu tanıtabilir ya da bolum bolum oyunun tam çözümünü çekebilirsiniz. Bu videoları youtube’a yükleyerek izleyicileriniz videoda çıkan reklamlara tıkladığı taktirde para kazan irsiniz.  bir web cam ile oyun oynarken kendi görüntünüzü de ekleyerek ya da sadece sesinizle izleyicilerinizle daha samimi yayınlar sunabilirsiniz.

Oyun oynayarak para kazanmak1Profesyonel oyuncu olmak: severek oynadığınız oyunların turnuvalarına katılarak eğlenmek için oynadığınız oyunlardan para kazanabilirsiniz. Lol vb. oyunlar için her donem turnuvalar düzenlenmekte. Arkadaşlarınızla bir ekip kurarak hem itibar, hem deneyim, hem de para kazanabilirsiniz. Şampiyon olamasanız bile ciddi bir ekipseniz sponsor bulabilirsiniz kendinize.

Oyun içi ticaret: her ne kadar yasal olmasa da oyun içinde ticaret yapılması artık kaçınılmaz. Özellikle devasa online oyunların olmazsa olmazı item satmak. Karakterinize ciddi vakit harcayıp kastığınızda elinizde ihtiyacınız olmayan bir suru item birikecektir bunları satabilirsiniz. Bunun yani sıra elde edeceğiniz rare itemlari da yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Bunun yani sıra belli bir levela gelmiş karakterlerinizi de satabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi artık kimse size sürekli oyun oynuyorsun, çocuk musun, bir ise yara, elin ekmek tutsun diye kızamayacak. İsterseniz ve ciddi çalışırsanız eğlenceniz paraya dönüşebilir.

50 thoughts on “Bilgisayar Oyunu Oynayarak Para Kazanmak”
 1. çok faydalı bir yazı olmuş. özellikle youtube da birçok kişi video çekerek para kazanıyor

 2. Valla oyun yazdıktan sonra bir ekip kurar bir şirket açarım daha iyi yani..En azından alt kesimle uğraşmam..

 3. Malesef çoğu kişi sadece zevk için oyun oynamayı seçiyor. Bunu aramızda yapacak kişi sayısı bence çok az.

 4. İşsizlik var işsizlik var yorumları her yerde. Oysa durum, iş olmaması değil, insanların sıradan düşünmesi. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

 5. En çok tercih edilen ve benimde yapmayı düşündüğüm oyunu oynarken “videoya çekmek”. Oyundaki stratejiler, bölüm atlama vb.. şeylerle ilgili bilgiler vermek.

 6. Gerçekten artık para kazanmak internetten o kadar da zor değil Youtube para dağıtıyor resmen.

 7. Para kazanmak kolay diyenleri görünüyorum eğer internetden para kazanmak kolay olsaydı tüm ülke oturup internetle uğraşırdık sabır işi sabrederseniz kazanırsınız. Makale için teşekkürler.

 8. Online oyunlarda oyun içi ticaretle para kazanmak mümkün diğer yöntemler de denebilir ama en mantıklısı oyun içi ticaret.

 9. Güzel bir yazı gerçekten oyunlardan para kazanmanın en kolay yolu iyi bir youtuber olmak ama yaşınız 18 ve altı ise olmayın sizinle herzaman dalga geçerler.

 10. pc basında boşa zaman geçirmek yere bunu para kazanmaya çevirmek hem eglenceli hemde güzel olur

 11. Oyun oynayarak para kaznamak nasıl güzel bir iştir ya hayalimin mesleği teşekkür ederim sizede.

 12. Liseden arkadaşım binlerce lira kazandı bu online oyunlardan. item olayı falan. her allahın günü anlatıyordu . Sırf o arkadaş yüzünden Bıkıyordum oyunlardan

 13. Herkesin hayali ama sanıldığı kadar koay para kazanılmıyor.Ayrıca eğlenceli bir iş.

 14. son yılların yeni trendi youttube de bu konu ilgili bir çok video bulabilirsiniz

 15. Hayalimdeki iş, şimdiye kadar yapanlardan daha iyi yapacağıma da inanıyorum ama imkan vermiyorlar.

 16. Oyuncu yani gamer henüz ülkemizde elle tutulur bir yere gelmediği için gençler internet kafelerde malesef gelişemiyor.

 17. herkesin hayali oynayarak para kazanmak. sadece oynamak yeterli değil tabiki emek de vermek gerekir die düşünüyorum teşekkürler.

 18. adaşıma katılıyorum son yıllardan cidden bu konuya kafa yoran bir çok kişi var ve ciddi paralar kazananlar olduğu söyleniyor

 19. bende bu işe başlayalı 3 yıl oldu ve en azından kendime harçlık çıkartacak kadar para kazanıyorum

 20. oyun oynayarak para kazanabileceğimi hiç düşünmemiştim ama büyük çaplı bu işi yapanların olduğunu öğrenmiş oldum

 21. bende yeni başladım ve videolarımı youtube üzerinde paylaşıyorum henüz bir kazancım yok ama bakalım

 22. yakın zamanda arkadas grubumuzla bu alanda büyük bir platform kuruyoruz youtube üzerinde kanal acıp herkesı beklerız

 23. Uzun zaman boyunca bilgisayar oyunları oynadım, oyundan para kazanmak sürekli girişimim oldu fakat yapım gereği olabilir oyundan aldığım zevk para kazanma hırsımı her zaman geçti. Gerçi oyun içi ticaret ağırlıkta olmak üzere fena sayılmayacak düzeyde paralarda kazandım fakat hem iyi bir oyuncu olup hemde iyi paralar kazanmayı maalesef yapamadım. Gerçi şimdi olsa oynadığım oyunlardan para kazanabilirim ama zaman yok maalesef. 🙂

 24. Başarılı bır makale olmus ama turkiyede cok fazla bu tarz organızasyonlardan para kazanılacapını dusunmuyorum.

 25. burada bir konuya dikkat cekeceğim hit yapmadan para kazanılmıyor hitte öyle 300-500 lerle birşey olmuyor 15-20 k yapacanki o zaman para kazandım diyebilesin

 26. sonuçta bir emek var oyun oynarken para kazanmakda güzel eğlenerek para kazanmak desek daha doğru olur.

 27. Bilgisayar oyunu ile para kazanmak için Youtube videolarını öneririm. Güncel oyun videoları ile Youtube üzerinden kazanç elde edebilirsiniz.

 28. YouTube’da gün geçtikçe oyun kanalları açılmaya başlandı. İlk oyun kanalı açan kişiler işlerini büyüttü çok para kazanmaya başladılar. Gerçekten uğraşıcak kişiler durmasın iyi bir kanal açsın hayla bu işte çok para var.

 29. bana yapılası bir uygulama gelmedi ama yapan kazanan insanları görünce kafa yatmıyor değil…

 30. Ve bu makaleyi okuyan, kolay yoldan para kazanmayı pek seven Türk insanı şimdi işini mesleğini bırakıp oyun oynamaya başlar, demedi demeyin 🙂

 31. Bu makale faydalı olabilir oyun oynayan insanlar için, aslında hala bundan haberdar olmayan insanlar için demek istiyorum… Şahsen ben youtube da oyun kanalı açmıştım bi arkadaşım ile. bi tavsiyem olucak. hiç bilmeyenler bazı yazıları araştırıp bilgi edindikten sonra youtuba da kanal açmayı deneyip bişeyler yapmaya çalışsınlar ama başarısız olurlarsa üzülmesinler, çünkü bu kaçınılmaz bişey zaten 😀 …. işte ondan sonra çevrenizde youtube da takılanlar varsa oyun oynayan falan, yada yeteri kadar bilginiz varsa bunu bi arkadışınıza anlatın ve bi kaç kişili grup ile başlayın bu işe 2-3 kişi falan, tek başınıza yapmayın, en azından ilk başta… ben arkadaşım ile yapamadım, yani aramazıdaki durum yüzünden, ve meşguliyetten dolayı. ben üniversite, aile durumu ve bazı işler falan yüzünden uzak kaldım bu işe. Kolay gelsin, pek faydalı olmadı belki ama ben Kısaca Sabır demek istemiştim ama can sıkıcı bi şekilde uzattım konuyu, Kusura bakmayın.. 😀

 32. Bu işten gerçekten para kazanan insanlar var ve gıpta ile bakıyorum kendilerine helal olsun

 33. Ben mobil oyun ve uygulama incelemesi yapmayı düşünüyorum böyle bir kanal açacağım yakında.

Sizin Yorumunuz