Benzinli mi Dizel mi?

Yeni bir araba almayı düşünüyorsanız ama dizel mi benzinli mi daha az masraflı olur diye düşüncelere kapılıyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Artık her araba almayı düşünen kişi önce bunu düşünür oldu. Tabii tek soru da bu değil; otomatik mi manuel mi, klimalı mı klimasız mı gibi sorular insani düşündürüyor.

Aslında litre başına fiyat olarak mazot ve benzin arasında fark kalmadı. Evet, eskiden dizel arabaların yakıt masrafı benzinli arabalara göre ciddi şekilde azdı ama artık pek bir artısı olduğu söylenemez.

Bu sebepten uzun zamandır dizel araç kullanan şoförler bile artık değiştirmeyi düşünüyorlar. Çünkü çok yakın bir zamana kadar mazot benzinin yâri fiyatıyken artık bir kaç kuruşluk bir fark kaldı. 30 kuruşluk bir fark için 8000 10000 gibi bir fiyat farkı verip dizel araç almak pek karlı gözükmüyor. Yani o parayı amorti etme olanağı yok gibi bir şey. Ufak motorlu bir sedan alırsanız dizel mi benzin mi sorusuyla kafanızı meşgul etmenize gerek yok.

Litre başına fiyat farkı acısından bir fark olmasa da dizel motorların daha az yakıt tükettiği bir gerçek. Eğer ki günlük küllendiğiniz bir araç alıyorsanız dizel olması karlı olur. Ama keyfe keder kullanılan aracın dizel ya da benzinli oluşu yakıt masrafını etkilemiyor artık.

Mazot fiyatı neden her zamda biraz daha artıyor diye bakacak olursak şüphesiz ki en büyük sebebi pazar payının sürekli büyümesi. Yani herkes benzinli araçtan vazgeçip dizel araçlara yönelmişken ağababalar karlarını düşüremezlerdi. Hele ki LPG ortaya çıkınca mevcut benzinli araçlar da LPG’li olunca zamlar kaçınılmaz oldu.

Bizim fikrimiz ayda yaptığınız kilometreyi göz önüne alarak dizel az yakıyor dizel almalıyım diye kendinizi şartlandırmayın. Benzinli seçenekleri de değerlendirin.

7 thoughts on “Benzinli mi Dizel mi?”
  1. Eğer param olsa benzinli alırım fakat dizel arabada iyidir. Tabi hiçbiri benzinli aracın yerini tutmaz..

  2. dizel araba yakıt tasarufu sebebiyle tercihim. tabi manuel arabanın zevkinden şaşmam

  3. Dizel fiyatlarının benzini yakaladığını göz önünde bulundurursak çok da mantıklı değil artık dizel arayışları.

  4. Yakıt tasarrufu olsun cebi yakmasın diyorsanız tabi ki de dizel araç alınmasını tavsiye ederim. Benzin fiyatları mağlum

  5. Dizel araçların fiyatıda arttı benzinli 1.6 bir motor seçeneğiyle alınabilir benzinli araç. Tabii ben otomatik vites tercih ediyorum.

  6. Aşırı uzun yol yapmıyorsan her zaman benzinli daha iyidir. Sessiz oluşu performansı hatta konforu bile etkiliyor benzin en iyisi.

Sizin Yorumunuz