Armut.com Hakkındaki Şikayetlerim ve Kullanıcı Yorumum

Aslında yeni bir uygulama veya internet sitesi değil armut.com, 2011 yılından beri faaliyette olan bir yapı. Bir çok internet sitesinde şöyle büyüdüğü böyle büyüdüğü hakkında yazıları görünce ben de üye olup, armut’un tadına bakmak istedim. Açıkçası o kadar yazılanı görünce, üstelik bunların üzerine televizyon reklamları da eklenince her şeyin muntazam olduğunu düşündüğüm bir uygulama bekliyordum. Fakat bunun yerine kullandıkça bunca yıldır bu kadar basit sorunların hâla neden devam ettiğine ve çözüm bulunmadığına anlam veremedim.

Armut.Com Sorunları

Bunları buraya yazmak istedim, çünkü armut.com destek ekibiyle görüşmelerimden bir sonuç alamadım. Son derece kaba geri dönüşleri mevcut, hatta o kadar ki isterseniz üyeliğinizi iptal edebilirsiniz bile diyebiliyorlar çözüm bulmak yerine.

Armut.com hizmet veren olarak üye olduysanız günde 20 ve üzeri şekilde mail ve bildirim gelebilir. Bu durumda gelecek olan diğer önemli maillerinizi atlayabilir, telefonunuzu elinize almaktan sıkılabilirsiniz. Bildirimleri kapatmanın bir yolu da yok maalesef. Her ne kadar üyelik ekranınızda bildirimleri kapa şeklinde butonlar olsa da işe yaramıyorlar ve mailler gelmeye devam ediyor. Ben hemen değil müsait oldukça bakıp teklif vermek istiyorum olamaz mı?

armut.com Kredi Kartı Bilgilerinizi Saklıyor

Diğer bir konu teklif vermek için belli bir bedel alan armut.com sitesine bakiye yüklemek için kredi kartınızı yazıyorsunuz ancak kart bilgileriniz sistemde kayıtlı hale geliyor siz istemeseniz de ve bunu kaldırmak için bir buton koymamışlar ne yazık ki, hoş koyulan diğer butonlar da işe yaramıyor zaten bildirimlerde olduğu gibi. Bunu bir daha ödeme yaparken kart bilgilerini yeniden girmekle uğraşmamanız için yapmış olabilirler ancak, sizin böyle bir talebiniz yokken böyle bir şey olması hiç hoş değil, üstelik silemiyorsun. Silmek için sadece kendilerine ulaşman gerekiyor.

Saçma denecek uzaklıklardaki teklifler de sizin ekranınıza düşüyor genel olarak. Çoğu fiyat almak için teklif giriyor müşterilerin, siz de teklif vermek için armut.com a ödeme yapıyorsunuz. Denemek için 20 lira attım ortalama 8-9 teklif verdim ancak en uygun fiyatları yazmama rağmen dönen olmadı. En uygun fiyat verdiğinizi göremiyorsunuz bu arada, denemek için işin daha da altında çok altında fiyat yazdıklarımdan da dönüş alamadım. İnsanlar fiyat öğrenmek veya sistemi denemek için olsa gerek iş teklifi çokça girebiliyorlar. Boş tekliflerle paranız boşa gidiyor. Üstelik işi aldıktan sonrada yüzde 25’e kadar komisyon vermeye de hazır olun.

İnsanlar işin detaylarını yazmadığından verilen fiyatlar ile anlaşma sağladığınızda sonradan istenenlerden dolayı başınız ağrıyabilir ve kötü yorum alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse servis ihtiyacı olan insanlar 20 kişilik araç istiyor, ama 20 kişilik bir araç mevcut değil; ya 16 kişiliktir ya 27 kişiliktir servis araçları. Ben olsam önce bunları öğrenir ona göre seçenekler sunardım teklif açan kişiye. Bu konuda uyarmanıza rağmen armut.com iletişim merkezini maalesef değişik dönüşler alabiliyorsunuz. Teklif verdikten sonra bir de mesaj atarak durumu açıklamanız gerekiyor.

Armut.Com Hakkındaki Yorumlar

Şikayetvar.com  üzerinde armut.com ile alakalı bir çok şikayete ve olumsuz durumla karşılan insanların yaşadıklarını da ayrıca okuyabilirsiniz. Her şeyden önce armut.com müşteri ile ustayı bir araya getirse de kendisi elini taşın altına koymadan para kazanıyor. Ne demek bu, yani sen anlaştın gerisi senle onun arasında, ödemeyi kendi aranızda hallediyorsunuz. Bir sorun olursa sadece kötü yorum yazma şansınız var. Örnek vermek gerekirse ben şunu da gördüm, ustaya para verip de evini tadilat için yıktırıp sonradan ustaya ulaşamayanı da gördüm. Senin paran gittikten, evin yıkıldıktan sonra kötü yorum yazsan ne olur yazmasan ne olur?

Burada armut.com ödemeyi kendi almalı ve iş bitene kadar kendinde bloke etmelidir bence, aynı n11.com gibi. İş bitiminde iki tarafın da onayı ile birlikte usta hesabına parayı geçmesi çok daha güzel olacaktır. Böylece hem usta parayı almanın rahatlığıyla çalışırken, müşteri de kendini garanti hissedebilecektir.

Saçma bir sistem değil ancak yapılması, düzeltilmesi gereken çok fazla şey var. 70 kişi kadar çalışanı olduğunu bildiğim ve yaklaşık 10 yıldır var olan böyle bir oluşumun bu kadar basit sorunları neden hala halletmediğini ve kullanıcılar tarafından uyarıldıklarında teşekkür etmek yerine isterseniz üyeliğinizi iptal edebilirsiniz dediklerini anlamış değilim.

İşi alıyorsun, adam arıyor konuşuyorsun veya mesajlaşıyorsun her şey okey, armut.com a teklif vermek için ödemeni yapıyorsun, adam dönneceğim diyor dönmüyor, ödeme yapmadığı için nasılsa dönse de olur dönmese de olur onun için sorun yok nasılsa işveren gibi teklif yapmak için bir para ödemedi. Veya şöyle durumlar oluyor, işi veren tamam diyor, sen ona göre planlamanı yapıyorsun, başka iş almıyorsun, sonra arıyor işte şöyle oldu böyle oldu, amcam başkasını buldu, annem izin vermedi diyebiliyor. Bu durumda sen gün geçtiği için hem başka iş alamıyorsun hem komisyon vermiş oluyorsun. Armut.com burada ödemeyi almış ve bloke etmiş olsa bu durum yaşanmaz ve daha fazla kişi tarafından kullanılabilir hale gelir. Teklif veriyorsun, senden başka teklif veren yok ama dönüş de yok. Başkasının ne kadar teklif verdiğini de göremediğin için boş yere teklif veriyor ve paranı boş yere harcıyor da olabilirsin.

Yorumları 10 puan olan hizmet verenler var, armut.com parayı kendi almıyor, kendi yorumlarını çok güzel hale getirmek istersen, arkadaşlarına teklif açtır ucuz bir rakama sana versinler, güzel de yorum yapsınlar, hop en iyi yorum alanlardan birisin artık. Böyle saçma bir şey mi var? Adam işi gerçekten aldı mı, yaptı mı, o kişi arkadaşı mı, yorum için mi yaptı bunu, bilme şansın yok güzel kardeşim. Ama ödemeyi kendi alsa en azından belli bir seviye denetimden geçiş olur. Yoksa ben bulurum 30-40 kişi  farklı telefondan, kendimi harika bir usta yapabilirim.

Özetle uygulama mantıklı, her ne kadar 10 yıla yakın süredir faaliyette olsa da düzeltilmesi gereken çok ama çok fazla şey var. Bunlar halledilirse işte o zaman gerçekten tadından yenmez. armut.com gizli müşteri arıyorsa kendilerine uygulamalarını geliştirmede veya daha kullanıcı odaklı hale gelmesi konusunda yardımcı olabilirim. Ne diyeyim hizmet veren olarak da, hizmet isteyen olarak da fazla hayale kapılmayın derim ben.

 

Sizin Yorumunuz