Akülü Tekerlekli Sandalyeler

Akülü tekerlekli sandalyeler artık sokağa çıktığımızda mutlaka gözümüze çarpan araçlardan biri haline gelse de aslında bedensel-ortopedik engelliler için kolaya kaçma araçlarından biri. Kimler akülü tekerlekli sandalye kullanabilir ya da kullanmalıdır sorusu ciddi şekilde tartışılmalı ve kullanıcılar bilinçlendirilmeliyken biz artık bir show malzemesi haline getirmiş bulunmaktayız. Akülü tekerlekli sandalyeler esasında üst ekstremitesini de kullanamayan yani yürüyemediği gibi  kollarını da kullanamayan kişiler için uygundur. Kollarında her hangi bir problemi olmayan kişi manuel sandalye yerine akülü tercih ederse önündeki surede kolları hantallaşacaktır. Halbuki manuel tekerlekli sandalyeler kol, el, omuz, karin, omuz ve göğüs kaslarını çalıştırmak için muazzam bir araçtır.

Akülü tekerlekli sandalye çeşitleri üretim amaçlarına göre farklılıklar gösterir. Çeşitli fonksiyonları olmayan sade bir akülü sandalye öncelikle portatif gerektiğinde sokulup takılabilen akülere sahiptirler.

Akülü tekerlekli sandalyeler ortalama 5 veya 6 km hız yapabilmektedirler. Tabii ki akülü tekerlekli sandalye motorları otomobil motorları gibi çeşitli büyüklüktedir ve modifiyeli edilebilirler. Burada dikkat edilecek nokta akülü tekerlekli sandalyeye takılacak motorun şasiye uygun olmasıdır. Akülü tekerlekli sandalyenizin hızı size yetmiyor ve büyük motor takmayı düşünüyorsanız öncelikle sandalyenizin kasasının bunu kaldıracağından emin olun. Yani örnek vermek gerekirse siz bir Anadol marka arabaya v8 motor takip yolda hız yaparsanız araba titremeye baslar ve dökülür, bahsettiğim durum da iste budur.

Akülü tekerlekli sandalyeler ne kadar yol gider diye bakacak olursak; standart ve sağlam bir akü ile 20-30 km arası yol gidilebilmektedir. Tabii bu bilgi kâğıt üzerindedir. Yani bu 30 km yol duz ve pürüzsüz bir zemin için geçerlidir. Türkiye’de hiç bir yolda standart bir akülü tekerlekli sandalye ile bu kadar yol alınamaz.  Yolunuzdaki rampalar, parke taslı yollar, kaldırıma inip çıkışlarınız akü doluluğunu düşürecektir.

Akülü tekerlekli sandalyenizin aküleri sağlıklıysa en fazla 10 saatte tam doluma ulaşacaktır. Sadece duz bir zeminde kullanılırsa örneğin bir fuar alanında, 7-8 saat hiç durmadan gidebiliyorlar.

2 thoughts on “Akülü Tekerlekli Sandalyeler”
  1. Çok faydalı bir makale olmuş. Bir ek bilgide ben vereyim. eğer kullandığınız akülü sandalyede “jel akü” kullanırsanız tek şarjla gideceğiniz yol en az %25 oranında artacaktır

Sizin Yorumunuz