Akülü Tekerlekli Sandalye Alacaklara Tavsiyeler

Akülü tekerlekli sandalyeler yazımızın başında belirttigimiz gibi artık bir çok yeni fonksiyona sahipler ve her yeni gün yeni bir ozellige sahip sandalyeler üretiliyor.

Ayağa kaldıran akülü tekerlekli sandalye
Koltuğu Yukarı aşağı hareket edebilen akülü tekerlekli sandalye
Merdiven çıkabilen akülü tekerlekli sandalye
4×4 offroad akülü tekerlekli sandalye
Gibi engellilerin farklı ihtiyaçlarına yönelik akülü tekerlekli sandalyeler mevcut.

Akülü tekerlekli sandalye almayı düşünüyorsanız öncelikle nerede kullanacağınızı çok iyi belirleyin. Sadece ev içinde, sadece sokakta, hem evde hem sokakta gibi yaşamınızı gözden geçirin.

Sadece evinizde kullanacaksanız tabii ki ebat önemli. Konforlu ama hantal bir araç sizi çok zorlar. Tüm gün üzerinde olacaksanız deri kumaşlı modellerden kaçınmanızı öneririm. Özellikle yazın üzerinde 2 saat otursanız kalçanız ve sırtınız su içinde kalacak emin olabilirsiniz.
Gene ev içerisinde sandalyeye transferiniz için sandalyenin kollarının açılıp kapanması önemli bir nokta. Gerekirse sandalyeyi yatağınıza paralel yanaştırıp biri sizi sandalyeye çekebilir.

Sokakta kullanmak için alıyorsanız sandalyenin şasisi mutlaka sağlam olmalı. Türkiye’de yaşıyoruz sokakta gezerken tümsek, çukur, kaldırım olmaması imkânsız. Sağlam olmasının yani sıra tekerleklerinde süspansiyonları olursa çukur ve tümseklerde sarsılmazsınız, araç üzerinde kaymazsınız.

Yer probleminiz mevcutsa aküleri sökülmeden de bir nebze katlanabilen akülü tekerlekli sandalyeler var, bu tip sandalyeleri düşünebilirsiniz.

Gene Türkiye sartlarinda sokakta kullanmak icin refakatci kolu olmayan bir sandalye gezmeniz pek olasi degil. Soyle ki otobüse ve yeraltı ya da yerüstü metrolarına tek başına binebilmek pek kolay değil. Birinin yardım etmesi gerekiyor. Araç koltuğu tipi akülü tekerlekli sandalyelerde ise refakatçi kolu yok. Bu tip araçların diğer handikap ise önlerinin kalkmaması. Rampa yoksa kaldırımdan inip çıkamazsınız. Metroda tren ile binilen arasındaki boşluğa on tekeriniz düşer çıkamazsınız. Tabii yolculuk yapmayacaksanız ve kendi muhitinizde kullanacaksanız, muhitiniz de uygunsa konfor tipi akülü tekerlekli sandalyeler ile çok rahat edersiniz.

Yerli üretim mi yabancı marka mi alayım diye kararsızlık yasarsanız eğer, samimi soyluyorum bu hususa hiç kafa yormayın. Kafanızdaki meblağ ile hangi sandalyede rahat oturduysanız, hangi sandalye ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa onu alin. “Ama bu Türk mali bozulur hemen” diye bir kaide yok. Elektronik ürünler şans isidir. Kronik bir fabrikasyon hatası varsa 5 kati fazla para verdiğiniz yabancı marka akülü tekerlekli sandalyeyi kullanamazsınız ve parçalarını getirmek için de uğraşırsınız.

Sizin Yorumunuz