URL Kısaltma Siteleri Ne İşe Yarar?

Web Master okan

Birçok kişinin bilmediği link kısaltma siteleri, paylaşım yaparken gereksiz uzayan linklerin önüne geçen ve görsel olarak göz yormayan bir linkleme yaparak kısaltma sağlayan sitelerdir.

Hatta bir çok url kısaltma sitesi bu linklemelerden elde edilen tıklamalar karşılığında ödeme yapmakta ve para kazanmanıza imkan sağlamaktadır. Mesela Goo.gl üzerinden 60 karakter olan bir linki 20 karaktere düşerek dikkatin gereksiz bir şekilde linke takılmasını engelleyerek görsel olarak da hoş bir görünüm ile paylaşımları yapabilirsiniz.

Her gün birçok paylaşım yaptığınızda bu linklerden ve kötü görünümlerden kurtulmak için ideal bir çözüm olan url kısaltma işleminin twitter gibi sitelerde sıkça yapıldığını görürsünüz.

Url kısaltma sitelerinin zararları hususunda ilk dikkat çeken seo çalışmalarında sitenin geride kalmasını sağlamasıdır. Bu da birçok konuda istenen bir sonuç değildir. Bir diğer sorun da bilinçsizce yapılan yönlendirmelerin virüslü sitelere yönlendirme sağlaması ve bunun da bilgisayar ya da telefonunuz için sorun teşkil etmesidir.

link kısaltma para kazanma

Ancak faydalarını daha çok önemseyen ve yoğun paylaşım yapan kişiler için bilinen ve güvenilir link kısaltma siteleri tercih edildiği için sorun ortadan kalkmış olur.

Url Kısaltma Yapabileceğiniz Siteleri Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Url kısaltma işlemi yapılacaksa, mutlaka güvenilir siteler olan Bitly ya da Google tercih edilmelidir. Ödeme yapan url kısaltma siteleri birçok kez virüslü sitelere yönelttiği için sorun yaşanmaktadır.

Url kısaltma aslında link kirliliğini engellemek için iyi bir çözümdür. Birçok başarılı site vardır ve bunları tercih ederseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Ancak para kazandırma vaadine kanarak bilmediğiniz siteleri tercih ederseniz, virüslerin yanı sıra pagerank değeriniz de ciddi derecede etkilenebilir.

Bilindik olan sitelerden goog.gl, bitly, adf.ly gibi siteler işinizi görecektir.

BENZER KONULARIM

  Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

“URL Kısaltma Siteleri Ne İşe Yarar?” üzerine 9 yorum

 1. hakan dedi ki:

  Güzel bir bilgi olmuş zira bu konuda bir fikrim yoktu neden kısaltılmış link kullanılır öğrenmiş oldum

 2. Hasan dedi ki:

  Bazı link kısaltma siteleri gerçekten zararlı olabiliyor. bu yazıyı okuyoarak güvenilir bir link kısaltma sitesi bulunabilir. paylaşım için teşekkürler..

 3. Renpeli dedi ki:

  Benim oldukça işime yarıyor bu siteler. Özellikle bit ly bana göre bu konuda çok kaliteli bir site.

 4. Emre dedi ki:

  tam olarak faydası nedir zararı var mıdır? Cidden anlam veremediğim bir şey aslında daha öncede hiç kısaltma kullanmadım

 5. Kemal dedi ki:

  Bende sürekli url kısaltma servislerini kullanıyorum ancak katkısı konusunda süphelerim var 🙂

 6. bilgionet dedi ki:

  aslında link kısaltığı zaman insanlar girmekten çekiniyor. malum devir dolandırıcılık devri olduğu için insanların beyninde sürekli bir acaba sorusu beliriyor.

 7. Burcu dedi ki:

  İşimizi kolaylaştırmak isterken yanlış birşeyler yapmamak lazım.Bu yazıda google amcaya ne kadar kızsakta diğerlerinden güvenilir olduğunu gördüm.

 8. TecnoLobi dedi ki:

  Butun servislere guven olmasada bazilaei gercek mten iyi iş çıkartıyor

 9. Niyazi Türk dedi ki:

  Kendi sitemin yapısını oluştururken link konusunun üzerinde çok durduğum için uzun linklerle karşılaşmıyorum.Pek ihtiyacım olmuyor yani.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir