Bilgisayar Oyunları Tarihi

Bilgisayar okan

Merhabalar, bilgisayar oyunları, video oyunlar, PC oyunları artık günümüzdeki en büyük eğlence araçlarının başında gelirken, bilgisayar oyunları hakkında detaylı bilgiler içeren bir yazı hazırlamak istedim.

Öncelikle bilgisayar oyunu nedir diye bir tanım yapmak gerekirse, herhangi bir video aygıtı için, görsel bir kullanıcı ara yüzü ile oynanabilen oyunlara denir.

Tarihteki ilk bilgisayar oyunu nedir diye bakarsak eğer, eski donem bilgisayarlar için yazılmış cathode ray tube, bouncing ball, draughts, xox, tennis for two gibi tam olarak bilgisayar oyunu diyemeyeceğimiz ama temelde oyun amaçlı oluşturulmuş yazılımlar üretildi.

Spacewar!Bugün bildiğimiz sekliyle üretilen ilk bilgisayar oyunu, 1961 yılında ilk kez vektorel grafiği kullanarak üretilen spacewar‘dur.

Bilgisayar oyunları, oynanışa göre, hikayesine göre gibi seçeneklerden üzerinden çeşitli türlere ayrılır. Temel olarak rol yapma, strateji, simülasyon, yarış, macera, aksiyon olmak üzere altı temel gruba ayrılır. Yalnız bu 6 tur de kendi içerisinde gruplara ayrılır. Örneğin aksiyon oyunları, fps, platform gibi oyun türlerini de barındırır.

Bilgisayarlar her eve kolaylıkla giremediğinden ve genellikle teknik sebepler için kullanıldığından geçmiş dönemlerde arcade isimli oyun makineleri üretilmiştir. Arcade makineleri bilgisayar ve teknoloji konularında genellikle olduğu gibi Amerikan askeri birimlerinde askerlerin eğlenip vakit geçirmesi amacıyla, dünyadaki çeşitli noktalarda bulunan Amerikan askeri üslerine koyulmuştur. Ardından bu askeri üslerden çıkıp hayatimiz girmiştir. Bilgisayar oyunları da esasında bilgisayarlar ile değil arcade makineleri ile ünlenmiştir. Arcade makinelerinden kastimiz bildiğiniz atari salonlarındaki aletler.

space_war

Bilgisayar oyunları ya da genel adıyla video gameler temel olarak bilgisayarlar için üretilse de teknolojinin gelişmesiyle sadece oyun oynamak için üretilen konsollar geliştirilmiştir. Bu konsolların belirgin özelliği bir monitör ya da televizyona bağlanmak zorunda olmasıdır. Lakin daha teknolojik olduklarından arcade makinelerine göre kat kat fazla özelliklere sahiptirler.

“Bilgisayar Oyunları Tarihi” üzerine 19 yorum

 1. Bilal Can dedi ki:

  güzel bir tanıtım olmuş. ellerinize sağlık. bilgisayara hevesli arkadaşlar için faydalı paylaşımlar

 2. haluk dedi ki:

  abi nereden nereye.. teknolojik ilerleme denen şey bu işte. ilk oyun noktalardan ibaretken şimdi uçsuz bucaksız oyunlar var

 3. john wick dedi ki:

  Teknolojiye bakın daha 20 yıl önce pixel oyunlardan zevk alırken şimdi poject morpheuseus gibi oyunlara dahil oluyoruz.

 4. Sniper Warior dedi ki:

  Oyun tarihi Half Life ile değişti bence.

 5. deniz dedi ki:

  Yalnız 1961 de adamlar ilk pc oyunlarını çıkarmışlar. biraz düşünelim kafa yoralım, zihnimizde canlandıra canlandıra 1961 … ne kadar geri kalmışız.

 6. suat dedi ki:

  Bu ürünlerden Buypasa’da görmüştüm çeşit çeşit vardı alarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 7. Altan dedi ki:

  Yaklaşık 1 cm lik bir kareyi tenis topu diye birbirimize atarak tenis oynadığımız günleri hatırladım şimdi

 8. Cem dedi ki:

  iyi bir kaynak olmuş daha önce merak ettiğim bir konuydu şahsen

 9. AsosyalGenc dedi ki:

  Akıcı ve güzel bir yazı.Konusu da ayrı bir güzel.

 10. Yalın dedi ki:

  Bir zamanlar red alert 2 vardı.

 11. Mustafa dedi ki:

  Ben hala daha zaman buldukça Red Alert oynarım. Benim en beğendiğim oyunlar arasında yer alır.

 12. Süleyman dedi ki:

  Ne oyunlar vardı eskiden. Şimdiki gibi yok o oyuniçin bu lazım yok şu oyun için şu lazım gibi şeyler yoktu

 13. Ceren dedi ki:

  Önceden ne oyunlar vardı da şimdi neler var. Teknoloji çok hızlı değişiyor

 14. cumhur dedi ki:

  bu konu hakkında pek bilgim yoktu ilginç bir bilgi oldu benim içinde 🙂

 15. bestekno dedi ki:

  ne güzel bi derleme olmuş , tüm gün bizi alıkoyan oyunların tarihini bilmek mutlu edici

 16. Selçuk dedi ki:

  Hiç unutmam, kuzenimde bir commodore 64 vardı onların dükkanı vardı çalışıyordu, ben sabah eve gitmiştim bir oyun kodu var elimde ama yanlış hatırlamıyorsam bir kaç sayfa. Hayatımda ilk klavye ile tanışmam işte akşama kadar kodu yazdım ve ta..ta..ta.. açılan oyun, 2cm falan bir şekil var karelerden oluşmuş güya uçak bu 🙂 alttaki blokları bombalıyoruz. uçağın her bıraktığı 1cm2 bomba alttan 1cm2 siliyor falan boyle sacma bir oyun 😀 Ne zevkliydi o zaman be…

 17. ali dedi ki:

  Hoş bir yazı olmuş az atari oynamadik 2 boyutlu ordek vurmalar 3 boyut uzay işi gelmişti bize

 18. ali dedi ki:

  İlk bilgisayarları görünce insan sasiriyo ne bbüyük kademe ilerlemiş insanoğlu

 19. Orhun dedi ki:

  Arcade makinelerde en heyecanla oynadığım oyun Street Fighters 2 idi. Bir de kadın soymaca oyununu hatırlıyorum. Bir abi makinenin başına geçince izleyenler birbirini ezerdi, hey gidi günler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir